در هر رژیم غذایی صحیح باید این گروههای غذایی وجود داشته باشد: شیر و لبنیات، حبوبات و غلات، میوه و سبزیجات، گوشت

رژیم غذایی باید:

  • ـ تأمین کنندهٔ انرژی مورد نیاز روزانه باشد.
  • ـ تأمین کنندهٔ ریزمغذیها باشد(موادی که به مقدار بسیار کم باید در غذا وجود داشته باشد)
  • ـ بر اساس فرهنگ غذایی ایرانی باشد.
  • ـ تنوع لازم را داشته باشد.
  • ـ در یک رژیم غذایی اصولی کاهش وزن تدریجی است. بطوریکه حداکثر یک کیلوگرم در هفته مجاز به کاهش وزن می‌باشیم.

به همین دلیل باید حوصله داشته و با دقت برنامهٔ خود را اجرا کنید. ضمناً اگر قبل از رژیم عکسی از خود داشته باشید بهتر خواهد بود. توجه داشته باشید با کاهش وزن (درحقیقت رسیدن به وزن ایده‌آل) جوانتر هم به نظر خواهید رسید.(قابل توجه خانمها)

 

آیا می دانید چگونه وزن کم کنید:

چاقی مسئله ای است که در سرتاسر جهان میلیونها انسان را رنج می دهد . همه ساله مقادیر زیادی پول صرف مبارزه با چاقی می شود و برای لاغر شدن تاکنون صدها روش و متد پیشنهاد شده است . مشکل مهم این است که چاق ها هم زمان با فکر لاغر شدن حاضر نیستند از لذت خوردن دست بکشند . حقیقت این است که متاسفانه هنوز یک فرمول کاملا عملی ابداع نشده که انسان بتواند با استفاده از آن بطور قطع وزن خود را از دست بدهد یا چیزی بخورد که باعث کاهش وزن شود ؛ ولی غذاهایی وجود دارد که در آنها عواملی است که ما را در لاغر شدن ؛ تناسب اندام و حفظ سلامتی یاری می دهند .

 

خطر لاغر شدن سریع:

بعضی اوقات متاسفانه افراد اصرار دارند که با هر وسیله ای که شده در مدت کوتاهی مقدار زیادی از وزنشان را کم کنند . متاسفانه این روشها با خطرات بسیار زیادی و حتی احتمال مرگ همراه است . لاغر شدن باید تدریجی ؛ آرام و کند باشد . لاغر شدن سریع کلیه اعمال حیاتی بدن را مختل نموده ؛ تعادل بدن را بر هم می زند و ممکن است عوارضی پیش آورد که در سراسر عمر همراه انسان باشد .

از مهمترین این عوارض پیدایش افسردگی روانی است . شخصی که سریع وزن کم کرده است از هیچ چیز لذت نمی برد و نسبت به اتفاقات محیط اطرافش بی تفاوت می شود . عارضه دیگر سریع لاغر کردن ؛ چین و چروک خوردن پوست است زیرا به پوست فرصتی داده نمی شود که بتدریج منقبض شود و پوست آویزان ؛ شل و بد منظره می گردد .

 

چگونه وزن از دست می دهید:

معمولا افراد از لحاظ از دست دادن وزن به سه گروه تقسیم می شوند

۱ ( گروهی که سریع وزن از دست می دهند .

۲ ( گروهی که بطور متوسط و بدون رنج زیاد وزن از دست می دهند .

۳ ( آنهایی که کند وزن کم می کنند .

گروه اول با کوچکترین تغییری در روال زندگی یا مصرف مواد غذایی چاق و لاغر می شوند . گروه دوم معمولا قادر به کنترل وزن خود بوده و بیشتر از ۱۵ کیلو اضافه وزن ندارند . گروه سوم برای لاغر کردن خود باید خیلی تلاش کنند . البته معمولا افراد این گروه رژیم را کاملا رعایت نمی کنند ؛ بین غذاها چیزی نمی خورند و کارهای بدنیشان بسیار کم است .

پس قبل از پیروی از هر نوع رژیم ؛ با تجربه ای که از وضعیت بدنتان بدست آورده اید باید تعیین کنید که جزو کدام دسته می باشید و در این مورد از پزشک معالج یا مشاور تغذیه خود راهنماییهای لازم را درخواست کنید .

 

چاقی فقط در اثر زیاد خوردن عارض نمی شود راههای دیگری نیز وجود دارد که آنها هم منجر به چاقی می شوند که اکثرا ناشی از یک بیماری در بدن است .

 

▪ چاقی در اثر افزایش سن: با افزایش سن سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و در نتیجه به غذای کمتری نیاز خواهد داشت . غذا خوردن به روال همیشگی منجر به چاقی خواهد شد .

▪ چاقی در اثر کم کاری غده تیروئید: هورمون مترشحه از این غده ضمن انجام کارهای مختلف در سوخت و ساز بدن نیز نقش مهمی دارد . اگر کسی به بیماری گواتر سمی ( بزرگ شدن غده تیروئید ) دچار شود بتدریج لاغر شده و بر عکس اگر غده کم کار باشد ؛ کاهش هورمون منجر به اختلال در کار سوخت و ساز شده و بدن به تدریج چاقتر می شود .

▪ بیماری قند: این بیماری مزمن معمولا با چاقی همراه است . البته در برخی موارد معتقدند که چاقی زیاد منجر به ابتلا به این بیماری می شود .

▪ چاقی در اثر بدی کار غدد داخلی: اکثر اعمال بدن تحت کنترل یک سیستم هورمونی است که توسط قسمتی از مغر بنام هیپوتالاموس و غده هیپوفیز کنترل می شوند . اگر به هر علتی عمل این اندامها مختل شود ؛ مرضی بنام کوشینگ ظاهر می شودکه منجر به چاقی بیش از حد می شود .

▪ بد کار کردن کلیه ها و قلب: کلیه ها وظیفه دفع آب را دارند و هر دقیقه در حدود یک سانتیمتر مکعب ادرار از کلیه ترشح می شود که همراه خود سموم بدن را دفع می کند . اگر کار کلیه به هر ترتیب بهم بخورد آب در نسوج باقی می ماند ؛ بدن ورم می کند و وزن زیاد می شود . همینطور وقتی قلب خوب کار نکند و عمل پمپاژ خود را درست انجام ندهد آب در بدن جمع می شود و باعث چاقی می گردد .

▪ چاقی در زنان یائسه و مردان مسن: در خانمها بدنبال کاهش ترشح هورمونهای زنانگی بتدریج وزن افزایش می یابد . در نتیجه این افراد باید متوجه این خطر بوده و در خوردن مواد غذایی امساک کنند .

 

▪ چگونه با چاقی برخورد کنیم

اولا تعیین میزان و درجه چاقی براساس جداول و ضرایبی صورت می گیرد که برای همین منظور با توجه به حد نرمال و استاندارد هر جامعه ای تعیین شده است . اگر می دانید که اضافه وزن دارید در درجه اول باید بدنبال علت آن باشید .

-آیا بیماری خاصی از انواعی که در بالا ذکر شد دلیل آن است ؟

ـ آیا تغییری در برنامه غذایی خود داده اید ؟

ـ آیا روشهای تهیه و طبخ غذایی شما بهداشتی است ؟

ـ آیا زمینه ارثی برای چاق شدن دارید ؟

ـ آیا به اندازه کافی فعالیت می کنید ؟

معمولا اضافه وزن تا یک پنجم وزن طبیعی را می توان به آسانی با افزایش میزان فعالیت و نظارتی صحیح بر مقدار غذایی دریافتی روزانه متعادل نمود . در موارد دیگر به کمک آزمایشات کلینیکی ؛ چاقی علت یابی شده و به طبع  با درمان مناسب وزن نیز کنترل می شود .

 

شما می توانید بیماریهایی مانند مرض قند ؛ سرطان ؛ بیماریهای قلبی ؛ عروقی ؛ بیماریهای خونی و بیماریهای ریوی را به شرط رعایت نکات زیر کنترل کرده و از شر آنها در امان بمانید :

ـ غذایی که می خورید از همه مواد غذایی بوده و متنوع باشد .

ـ از چربیها بخصوص چربیهای اشباع شده ( جامد ) پرهیز کنید .

ـ از مصرف نمک اضافه به همراه غذا دوری کنید .

ـ مصرف الکل را قطع کنید زیرا که به شما آسیب های جبران ناپذیری وارد می نماید .

ـ روزانه بین ۶-۸ لیوان آب بنوشید .

ـ در برنامه غذایی خود بیشتر از انواع منابع پروتئینی گیاهی استفاده کنید .

ـ مصرف میوه ها و سبزیجات را کم کم بالا ببرید و سعی کنید این مواد را بیشتر بصورت خام میل کنید

ـ برای دوری از چاقی از مشکلات فکری بپرهیزید .

ـ در شبانه روز حداقل ۶ ساعت خواب آرام و راحت داشته باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من