اعتیاد غذایی

اعتیاد غذایی


اعتیاد غذایی به حالتی گفته می‌شود که نمی‌توانید هوس خوردن چیزی را از خودتان بگیرید. از عوارض اعتیاد غذایی می‌توان به چاقی بیش از حد، دیابت و دیگر بیماری‌های خطرناک اشاره کرد. یافتن علت ابتلا به این بیماری بسیار مشکل است اما اگر نمی‌توانید حریف خود در خوردن برخی چیزها شوید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا دلیل آن را بیابید.
قوی‌ترین اثر روی مغز را غذاهای ناسالم فرآوری شده دارند که باعث اختلال در عملکرد پیام رسان عصبی مثل دوپامین می‌شوند. ناسالم‎ترین غذاها که سبب ایجاد مشکل خواهند شد مواد غذایی دارایی آرد گندم تصفیه شده یا شکر است و یا مواد غذایی که از هر دو این‌ها تشکیل شده است. نداشتن اراده عامل اعتیاد به مواد غذایی نیست بلکه این اعتیاد به علت سیگنال دوپامین ربایش بیوشیمی مغز حاصل می‌شود.

 

آشنایی با علائم اعتیاد غذایی

افزایش وزن
خستگی
اضطراب
سوء تغذیه
بداخلاقی
تمایل به زیاد غذا خوردن

احساس گرسنگی بعد از صرف غذا

احساس خوشی مفرط حین خوردن غذا

در بیشتر مواقع فرد پس از خوردن غذا دچار حالات زیر می شود:

احساس گناه
خجالت
ناراحتی
کاهش اعتماد به نفس

علت ایجاد اعتیاد غذایی

ژنتیک

آلرژی های غذایی

اختلالات متابولیک

سابقه خانوادگی اعتیاد به مواد مخدر

یبوست

انواع مشکلات روحی ، استرس ها

اعتیاد آورترین مواد غذایی

کافئین یک محرک اعتیاد آور است  که به مقدار زیادی در چای و قهوه یافت می‌شود.
شکر یکی دیگر از موادغذایی اعتیادآور است. .با مصرف بیش از حد شکر اخلال در تولید گلوکز به وجود می‌آید. کربوهیدرات‌ها و شکر از منابع گلوکز در بدن هستند اما مهم‌ترین منبع گلوکز کربوهیدرات است ولی وقتی فرد از شکر بیش‌تر استفاده نماید بدن او برای تامین انرژی تنها وابسته به شکر خواهد شد.
شکلات هم اعتیادآور است زیرا تئوبرومین نیز شبیه به کافئین عمل می‌کند که در شکلات یافت می‌شود و ماده دیگری به نام فنتیلامین (PEA) نیز در شکلات وجود دارد که شهوت جنسی را از طریق تاثیر بر وضعیت روانی افزایش می‌دهد.
غذاهای افیونی نیز شما را به خود وابسته می‌کنند. طبق نظریه‌ای موادغذایی از قبیل مواد لبنی، حبوبات (مانند پاستا)، نان و چیپس هم وابستگی غذایی می‌آورند، به این دلیل که پروتئین موجود در این موادغذایی شامل پپتیدهایی هستند که اعتیادآور بوده و به آن افیون می‌گویند. افیون موجب تولید اکسورفین می‌شود و با افزایش میل جنسی و شهوت و وابستگی و اعتیاد روی بدن تاثیر می‌گذارد.

برخی دیگر نیز علت اعتیادآور بودن مواد غذایی مثل ماکارونی،پنیر را روی بدن این گونه توضیح می‌دهند:  چون این موادغذایی به حالت عادی از طبیعت دریافت نمی‌شود و بدن ما برای مصرف آن‌ها طراحی نشده،  ایجاد اعتیاد و یا حساسیت و آلرژی می‌کند.

تشخیص

یکی از روش های تشخیص ابتلا به این بیماری اندازه گیری میزان مصرف موارد زیر است

مواد نشاسته ای شامل : برنج ، نان ، پاستا

چیپس ها ، اسنک ها

نوشابه ها و به طور کلی نوشیدنی های پر شکر

بستنی ، شکلات ، دونات ، آبنبات و …

غلبه بر غذاهای اعتیادآور

تعیین حد و مرز در مصرف مواد غذایی

استراتژی های درست غلبه را یادبگیرید.

استفاده از یک برنامه غذایی سازماندهی شده

غلبه بر اعتیاد غذایی زمان بر است. در ابتدا به یک متخصص تغذیه یا روانپزشک جهت مشاوره در زمینه اختلالات غذایی خود مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من