آووکادو یکی از بهترین سبزیجات یا بهتر است بگوییم یکی از بهترین میوه ها است. به دلیل خواص متعددی که این میوه داراست، آن را یک غذای کامل می نامند. در این مقاله شما را با خواص آن آشنا می سازیم.آووکادو دارای فواید بیشماری است. بر اساس نتایج یک مطالعه که در مجله تغذیه منتشر شده است، در مقایسه افرادی که این میوه را مصرف می کنند با افرادی که از آن در سبد غذایی خود استفاده نمی کنند، مشخص شد که دسته اول دارای وزن کمتر، دور کمر پایین تر و BMI کمتری هستند.

علاوه بر این مشخص شد که کلسترول خوب در افرادی که از این میوه استفاده می کنند بالاتر است و در کل رژیم غذایی بهتری دارند. به طور کلی بر اساس این پژوهش می توان گفت که افرادی که از این میوه استفاده می کنند، سالم تر هستند.

اما آووکادو چه خواص پنهان دیگری دارد. در ادامه به خواص آن اشاره خواهیم کرد.

آووکادو

خواص آووکادو

هر آووکادو حدودا 4 گرم پروتئین داراست. همه 18 اسید آمینه ضروری را می توان در این میوه یافت. همه این اسیدآمینه ها زیست فراهم هستند، یعنی بدون هیچ تغییری وارد دستگاه گردش خون بدن می شوند. به دلیل وجود پروتئین فراوان در این میوه، این میوه یک منبع عالی پروتئین برای وگان ها (گیاهخواران) است. حتی برای گوشتخواران نیز این میوه مفید است چرا که برخی از اسید آمینه های موجود در محصولات حیوانی برای بدن به سادگی قابل استفاده نیستند.

پتاسیم فراوان یکی دیگر از خواص آووکادو است

هر وقت صحبت از پتاسیم می شود، همه موز را به عنوان منبعی برای پتاسیم نام می برند اما باید بدانید که پتاسیم موجود در آووکادو حتی از موز هم بیشتر است. یک آووکادو متوسط دارای 975 میلی گرم پتاسیم است. برای حفظ سلامت کلیه، فشار خون و سلامت عضلات، وجود پتاسیم ضروری است.

اگر به دنبال کاهش وزن هستید این میوه گزینه مناسبی برای شماست.مصرف این میوه باعث کاهش اشتها می شود.

مصرف این میوه در سالاد موجب جذب چند برابر سریع تر مواد مغذی در سبزیجات می شود.

مصرف این میوه احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان پوست ، سرطان پرستات ، سرطان دهان و همچنین عوارض شیمی درمانی را می تواند کاهش دهد.

خواص آواکادو برای زیبایی پوست و مو:

از پوست آووکادو می توان به عنوان مرطوب کننده استفاده کرد.

این میوه به دلیل آن که سرشار از ویتامین ها و چربی های غیر اشباع است می تواند سبب درخشان شدن پوست ، مرطوب کننده آن و براق شدن مو شود.

این میوه دارای نوعی کاروتنوئید است.کاروتنوئیدها به کاهش خطر ابتلا به بیماری ها، به ویژه سرطان های پوستی و اختلالات چشمی کمک می کند.

آووکادو سرشار از لوتئین است به همین دلیل مانند یک آنتی اکسیدان است و. می تواند از ابتلا به آب مروارید جلوگیری کند.

یکی از خواص این میوه متعادل کردن هورمون های بدن است به دلیل آن که اسیدهای چرب نقش مهمی در عملکرد سیستم های عصبی دارند.

آووکادو میوه‌ای مفید برای سلامتی:

بسیار شنیده‌ایم که با خوردن یک عدد سیب نیاز افراد به پزشک برطرف می‌شود. اما جالب است بدانید که این میوه نیز چنین خاصیتی دارد. در مورد خواص این میوه مطالعاتی انجام شده است که در یکی از این مطالعات ۴۵ نفر از افرادی را که دارای اضافه وزن بودند را با سه رژیم غذایی متفاوت به مدت۵ هفته مورد بررسی قرار دادند. یکی از این رژیم‌های غذایی کم چربی بود و فقط ۲۴درصد از کالری کل از طریق چربی‌های اشباع تامین می‌شد. در این رژیم میوه آووکادو وجود نداشت. رژیم غذایی دوم هم آووکادو نداشت و چربی متوسطی داشت. حدود۳۴درصد از کالری کل از چربی‌های اشباع تامین می‌شد. رژیم غذایی سوم چربی متوسطی داشت اما به جای برخی از اسیدهای چرب اشباع، شامل آووکادو بود. هر فرد در روز یک عدد آووکادو می‌خورد. نتایجی که از این مطالعات به دست آمد جالب بود.

در این مطالعه نشان داده شد که کلسترول بدخون (LDL) درافرادی که در رژیم غذایی خود آووکادو مصرف کرده بودند ۱۳.۵ میلی گرم بر دسی لیتر کمتر از دیگر افراد بود و همین خطر کاهش ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌داد. محققان معتقدند نتایج به دست آمده مربوط به محتوای اسیدهای چرب تک غیر اشباعی است که در این میوه وجود دارد که در کاهش دادن کلسترول افزایش یافته خون نقش مهمی دارد. افزایش کلسترول بد خون باعث می‌شود فرد نسبت به انسولین مقاوم شده و دچار افزایش وزن و چاقی شود. از این رو با مصرف روزانه این میوه می‌توانید به کاهش وزن و کلسترول بد خون خود کمک کنید.

آووکادو چربی‌های شکمی را آب کند:

اگر چربی شکمی شما بالاست توصیه می‌کنیم خوردن این میوه را جدی بگیرید. محققان می‌گویند با خوردن روغن آووکادو در غذاهای مختلف می‌توان چربی‌های شکمی را تا حدود زیادی کاهش داد و در نتیجه خطر ابتلا به سندروم متابولیک در فرد کاهش پیدا خواهد کرد و این به دلیل محتوای غنی این میوه از اسیدهای چرب تک غیر اشباع است. در ایالت پن مطالعه‌ای انجام شد که نتیجه آن نشان می‌دهد افرادی که در رژیم غذایی خود حدود ۴۰ گرم ( سه قاشق غذاخوری) روغن‌های سرشار از اولئیک گنجانده بودند، نسبت به سایر افراد ۱.۶ درصد دارای چربی شکمی کمتری بودند. در مجله Diabetes Care نیز نتیجه مطالعه‌ای دیگر نشان می‌دهد رژیم غذایی که در آن از مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب تک غیر اشباع استفاده شده است توزیع چربی در اطراف شکم را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

یک قاشق غذاخوری روغن این میوه دارای حدود ۱۲۰ کالری و ۱۰ گرم چربی تک غیر اشباع است. این روغن از لحاظ تغذیه‌ای و خواص مشابه روغن زیتون فوق بکر است. اما روغن زیتون فوق بکر نقطه دود پایینی دارد که آووکادو برخلاف آن نقطه دودش بسیار بالا است و از این رو می‌توان برای سرخ کردن مواد از روغن آووکادو استفاده کرد. با استفاده از این روغن دیگر لازم نیست نگران ایجاد رادیکال‌های آزادی باشید که می‌تواند برای سلامت بدن شما مضر باشد.

آووکادو میوه‌ای سرشار از مواد مغذی:

از آنجایی که سبزیجات کالری بسیار پایینی دارند و دارای ویتامین‌های فراوان هستند بهترین انتخاب برای رژیم غذایی سالم می‌باشند. اما اگر می‌خواهید سالاد سبزیجاتی بی‌نقص و کامل داشته باشید آووکادو را فراموش نکنید. سالادهایی که در خود چربی مفید نداشته باشند مزیت زیادی برای شما ندارند. این میوه بهترین گزینه برای چربی سالم است. مطالعه‌ای در مجله Molecular Nutrition & Food Research منتشر شده است که در آن گروهی از افراد مورد بررسی قرار گرفتند که این افراد با سالادهایی تغذیه می‌شدند که سالاد گروهی از این افراد سرشار از چربی‌های اشباع، سالاد گروهی دیگر دارای چربی‌های تک غیر اشباع و سایر افراد نیز چربی‌های چند غیر اشباع بود.

نتایج این تحقیقات به این صورت بود که افرادی که در رژیم غذایی آن‌ها چربی‌های تک غیر اشباع گنجانده شده بود جذب کارتنوئید در آن‌ها بالا بود. در حالی که افرادی که از اسیدهای اشباع و اسیدهای چند غیر اشباعی استفاده کرده بودند این شرایط را نداشتند. بنابراین بهتر است سالاد خود را با تکه‌هایی از آووکادو یا یک قاشق غذاخوری از روغن آن تکمیل کنید.

آووکادو می تواند با رادیکال‌های آزاد مبارزه کند:

رادیکال‌های آزاد با بدن مبارزه می‌کنند و این یک جنگ درون بدن است. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های اکسیژن مخربی می‌باشند که می‌توانند آغازگر واکنش‌های زنجیره ای متعددی در بدن باشند که باعث تخریب سلول‌ها و DNA می‌شود. این موضوع می‌تواند سلامت بدن را به خطر بیندازد. آنتی اکسیدان‌هایی که در میوه‌های تازه و سبزیجات وجود دارند توانایی این را دارند که برخی از این رادیکال‌های آزاد را خنثی کنند اما گاهی این نیرو کافی نیست و در این شرایط بهتر است آووکادو را هم به رژیم غذایی خود اضافه کنیم. به عقیده محققان با خوردن این میوه بدن بهتر و بیشتر می‌تواند با رادیکال‌های آزاد مبارزه کند. بهتر است از میوه تازه آووکادو به جای روغن آن استفاده کنید.

آووکادو گرسنگی را برطرف می‌کند:

یک قاشق غذاخوری گواکامولی روشی بسیار مؤثر برای مبارزه با گرسنگی است. نتایج مطالعه‌ای که در مجله Nutrition منتشر شده نشان داده است که افرادی که در رژیم غذایی خود از نصف آووکادوی تازه همراه با وعده غذایی خود استفاده کرده‌اند نسبت به سایر افراد ۴۰ درصد تمایل کمتری برای خوردن غذا در ساعت‌های بعدی روز از خود نشان دادند. یک قاشق غذاخوری گواکامولی که ۶۰ کالری انرژی دارد نیز می‌تواند همین خاصیت را داشته باشد اما مزیت‌های آووکادوی تازه بیشتر است.

آووکادوها جزء 15 ماده غذایی پاک به حساب می آیند

باید بدانید که آووکادوها یکی از سالم ترین محصولات طبیعی هستند، چرا که در صورت استفاده از آفت کش ها نیزای میوه ها به دلیل پوشش سختی که دارند، آلوده نمی شوند. پس اگر به دنبال محصولات ارگانیک هستید اما توان پرداخت هزینه سنگین محصولات ارگانیک را ندارید، می توانید با خیال راحت این میوه را بخرید.

آووکادوها دارای چربی های سالم هستند و طعم مطلوبی دارند. می توانید از آن ها در تهیه ساندویچ ها، سالادها و… استفاده نمایید.آووکادو از میوه‌های مفید است که دارای ۳۲۲کالری و۲۹گرم چربی است. چربی این میوه نسبت به سایر میوه‌ها بیشتر است و یکی از میوه‌های پرچرب محسوب می‌شود. با این وجود در محتویات آن اسیدهای چرب تک غیراشباعی وجود دارد و این میوه را تبدیل به یکی از میوه‌های شگفت انگیز و خاص کرده است. از دیگر خواصی که این میوه دارد توانایی درکاهش دادن کلسترول خون و آب کردن چربی شکمی است. از این رو یک میوه عالی برای کاهش وزن است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من