ارتباط چاقی کودکان و صرف صبحانه خانوادگی

چاقی کودکان

چاقی کودکان

نتایج بدست آمده از تحقیقات دانشمندان اروپایی بر روی ارتباط چاقی کودکان و صرف صبحانه خانوادگی حاکی از آن است که کودکانی که وعده‎های شام و صبحانه را همراه با خانواده صرف می‎کنند، کمتر دچار اضافه وزن می‌شوند.آن‎ها بر این باورند که صرف غذا در کنار خانواده منجر به پیروی از یک الگوی غذا خوردن سالم می‎شود و این امکان را برای پدر و مادر فراهم می‎کند تا بر روی غذا خوردن فرزندشان نظارت داشته باشند.

بر اساس نتایج حاصل از این تحقیق، کودکانی که پنج یا هفت روز از هفته، صبحانه یا شام را در کنار خانواده صرف می‎کنند، نسبت به کودکانی که دفعات کمتری برای صرف غذا در کنار خانواده هستند، کمتر دچار اضافه وزن می‌شوند.
همچنین در تحقیقاتی که بر روی 8000 کودک از 8 کشور مختلف صورت گرفت، از والدین آنان درباره تعداد وعده های غذایی که همراه با هم غذا صرف می‎کنند، سوال شد. علاوه بر آن بر روی قد و وزن این کودکان نیز تحقیق شد.
نتیجه حاصل از آن این بود که، کودکانی که در هفته 5 الی 7 بار همراه با خانواده در وعده صبحانه حاضر شده بودند در مقایسه با کودکانی که بیشتر تنها صبحانه خورده بودند، 40 درصد کمتر دچار اضافه وزن بودند.

با این حال کودکانی که با پدر و مادر خود در وعده ناهار همراه بودند ۲۰ درصد کمتر به اضافه وزن دچار می شدند و همراهی در زمان شام خوردن احتمال اضافه وزن را تا ۳۰ درصد کاهش می داد.آن چه می توان از این تحقیقات نتیجه گرفت، این است که صرف وعده‎های غذایی در کنار خانواده به خصوص وعده‎های صبحانه و شام به شدت در وضعیت وزن سالم کودکان و عدم چاقی موثر است.

پیشگیری از چاقی 

تنقلاتی که از ارزش غذایی کم برخوردار هستند را از برنامه غذایی کودک حذف کنید

او را به مصرف میوه و سبزیجات ترغیب کنید

او را مجبور به خوردن کامل غذا نکنید

حتما در برنامه روزانه ورزش را قرار دهید

به جای تنقلات مواد مغذی برای آن ها فراهم کنید

محدود کردن مصرف فست فود

مواد غذایی سالم برای چاق شدن کودک

پنیر

ماست

کره بادام زمینی

آب پرتقال

آجیل ها ، میوه خشک

نیمرو

آووکادو

سیب زمینی

گوشت قرمز

موز

انواع میوه های گرمسیری مانند : آناناس ، انبه

چاقی کودکان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من