یکی از مناسب‌ترین و بهترین ورزش‌ها که در هر سنی برای همه افراد مفید است پیاده‌روی است. کمتر کسی است که از زیر بار پیاده‌روی کردن شانه خالی کند. اکثر افراد این ورزش را دوست دارند.

اصول صحیح پیاده‌روی ایده‌آل

متأسفانه شاهد افزایش روزافزون چاقی و افزایش وزن هستیم و باید بگوییم که از چاقی به عنوان مادر بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، سرطان و پوکی استخوان و… یاد می‌شود. برای رفع این مشکل محققان دریافته‌اند که با پیاده‌روی از روی اصول می‌توان از افزایش وزن و بروز این بیماری‌ها تا حدی پیشگیری کرد. پیاده‌روی سریع منجر به گردش بهتر خون شده و باعث می‌شود اکسیژن بیشتری مصرف کنید و شدت ضربان قلب شما را بیشتر می‌کند.
اما پیاده‌روی هم اصول خاص خودش را دارد. در این مقاله به اصول صحیح پیاده‌روی ایده‌آل اشاره خواهیم کرد تا با رعایت آن پیاده‌روی بهترین تأثیر را در شما داشته باشد.

 

وضعیت قرارگیری بدن

گام‌های خود را با قامتی مستقیم بردارید و شانه‌ها را رها کنید. گوش‌هایتان باید بالای مفصل‌ شانه قرار بگیرد و چانه شما موازی زمین باشد. نگاه خود را در هنگام راه رفتن به فاصله حدود 5 متری به رو به رو بدوزید. ستون فقراتتان باید قائم باشد و نباید به جلو یا طرفین بچرخد.

 

شانه

اجازه دهید تا شانه‌هایتان با نوسان بازوهایتان تکان بخورند. شانه‌های خود را به طرفین و یا جلو نچرخانید.

 

لگن و بخش پایین شکم

عضلات بخش پایینی شکم خود را کمی سفت کنید و اجازه ندهید آویزان باشند. در پیاده‌روی طبیعی لگنتان باید بدون حرکات جانبی نوسان داشته باشد. نباید در مفصل لگن خود احساس درد و فشار داشته باشید و مفصل لگن نباید بچرخد.

 

ران‌ها

عضلات ران‌ باید در حین پیاده‌روی شل باشند. وقتی گام بر می‌دارید این عضلات را سفت نکنید.

 

زانوها

زانوهایتان باید بدون این که خم شوند در زیر بدن شما قرار بگیرند. اگر پیاده‌روی شما از روی اصول باشد به طور طبیعی زانوهایتان در این وضعیت قرار می‌گیرند.

 

گام‌ها

گام‌هایتان باید کوتاه و سریع باشند. به این صورت که مسافت بیشتری از گامتان در عقب بدنتان باشد و نه در جلوی آن. لازم نیست گم‌های بلند بردارید و پای جلویی‌تان باید تقریبا زیر بدن روی زمین باشد.

 

سرشانه

شانه‌هایتان باید رها باشند. مخصوصا عضلات دراز میان مفاصل گردن و شانه‌ شما باید رها و شل باشند.

 

بازوها

در هنگام پیاده‌روی وقتی بازوهای شما جلو و عقب می‌روند آرنج‌هایتان را با زاویه 85 درجه خم کنید. بازوهای شما باید نزدیک بدنتان باشند و نباید اجازه دهید که از بدن شما فاصله بگیرند.

 

کمر

کمر شما در هنگام پیاده‌روی باید تا جای ممکن صاف و مستقیم باشد. پشت شما نباید به عقب متمایل شود و کمرتان نباید بیش از اندازه قوس داشته باشد.

 

دست‌ها

پنجه دست‌هایتان را در هنگام پیاده‌روی آرام مشت کنید. نباید بگذارید مچ‌ها و انگشت‌هایتان آویزان باشند. دست‌های شما باید با نیرویی مساوی در 2 طرف به موازات ستون فقرات‌ به جلو و عقب بروند. دست‌هایتان نباید بیشتر از 5/12 سانتی‌متر در جلو از قفسه سینه فاصله داشته باشند.

 

پاها

وقتی گام بر می‌دارید روی غلتیدن پا (از پاشنه تا پنجه) تمرکز کنید. وقتی بخش جلویی پایتان رو به بالاست،‌ پای خود را از عقب پاشنه روی زمین قرار دهید و سپس با فشردن انگشتان پا که در حالتی که کاملا خم‌شده قرار دارند،‌ گام بردارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من