برخی افراد بعد از اینکه شروع به رژیم گرفتن می‌کنند و مقداری کاهش وزن پیدا کردند، با اینکه همچنان از رژیم غذایی پیروی می‌کنند و حواسشان هم به خورد و خوراکشان است، روند کاهش وزنشان متوقف شده و به اصطلاح به ثبات وزن می‌رسند. این دسته از افراد برای اینکه بتوانند باز هم به راحتی وزن کم کنند باید متابولیسم بدن خود را افزایش دهند. برای افزایش متابولیسم بدن روش‌هایی وجود دارد که در این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

افزایش متابولیسم بدن با این 5 راهکار

بدن خیلی زود خود را به شرایط جدید عادت می‌دهد. بنابراین هنگامی که شما شروع به رژیم می‌کنید بعد از مدتی متابولیسم پایه بدن شما نیز با کاهش دریافت انرژی کاهش پیدا می‌کند و بدن شما خود را با دریافت کم انرژی تطابق می‌دهد. انرژی متابولیسم پایه به عوامل مختلفی از جمله سن افراد بستگی دارد. به طور مثال بعد از 30 سالگی بدن شما انرژی پایه کمتری مصرف می‌کند. از این رو بعد از سن 30 سالگی سرعت افزایش وزن به مراتب بالا رفته و دیرتر لاغر خواهید شد. علاوه بر سن و سال عوامل دیگری از جمله ژنتیک بدن، میزان فعالیت روزانه و ترکیب رژیم غذایی نیز روی میزان انرژی متابولیسم پایه تأثیرگذار است. در این مطلب با راهکارهای افزایش متابولیسم بدن با ما همراه باشید:

 

1- عضلانی شوید

یکی از سوخت‌های اصلی که بدن انرژی خود را از آن تأمین می‌کند چربی ذخیره شده در بافت چربی است. وقتی یک ورزش آرام و طولانی انجام می‌دهید چربی‌های بدن شما بعد از جدا شدن از بافت چربی برای سوختن و تبدیل شدن به انرژی، به بافت‌های عضلانی منتقل می‌شود. هر چه تارهای عضلانی بیشتری را به کار گیرید، میزان اسید چربی که می‌سوزانید  بیشتر می‌شود و کالری بیشتری را در طی ورزش و یا حتی بعد از آن چربی بیشتری خواهید سوزاند. وقتی محتوای چربی بدن کاهش می‌یابد باعث تسهیل گردش خون شده و در نتیجه حس شادابی در شما بیشتر می‌شود. فقط برای اینکه چربی سوخته شده در بدن شما به جای اول باز نگردد بعد از ورزش حواستان به خورد و خوراکتان باشد تا غذای اضافه دریافت نکنید.
بهترین ورزش‌ها برای سوزاندن چربی ورزش‌هایی هستند که از شدت متوسطی برخوردار باشند. به این گونه ورزش‌ها هوازی می‌گویند. در طی ورزش‌های هوازی ضربان قلب افزایش پیدا کرده و به راحتی تنفس می‌کنید. از جمله ورزش‌های هوازی می‌توان به دویدن، شنا، دوچرخه سواری، قایقرانی و پیاده‌روی تند اشاره کرد.

 

2- خوردن را جدی بگیرید

بدن همانند یک موتور محرکه است که مدام باید به آن انرژی برسانید. بنابراین برای فعالیت کردن و زنده ماندن باید غذا بخورید. وقتی به طور مداوم غذا دریافت می‌کنید قند خون شما ثابت مانده و آنزیم‌های گوارشی شما متعادل می‌شود. از این رو بعد از اینکه صبح‌ها از خواب بر می‌خیزید در همان اولین ساعات صبحانه بخورید. بعد از آن در طول روز سعی کنید هر 3 تا 4 ساعت غذا دریافت کرده و آخرین وعده غذایی خود را نیز در طول روز یک ساعت پیش از خواب مصرف کنید. خوردن مداوم به معنی این نیست که زیاد غذا بخورید بلکه غذا را در فواصل کم و با حجم کمتر مصرف کنید. چرا که یکی از اشتباهاتی که افراد مرتکب می‌شوند و باعث می‌شود متابولیسم بدنشان کاهش پیدا کند این است که وعده‌هایی مثل صبحانه و یا میان وعده‌ها را حذف می‌کنند.

 

3- در هر وعده پروتئین دریافت کنید

با مصرف غذای حاوی پروتئین متابولیسم پایه بدن خود را افزایش دهید. در مقایسه با پروتئین چربی و کربوهیدرات اثر کمتری روی انرژی پایه بدن دارند. جالب است بدانید بدن برای کارهایی مثل گاز زدن غذا، جویدن، بلعیدن، هضم گوارشی و متابولیسم به انرژی زیادی نیاز دارید و 30 درصد از انرژی غذاهایی که می‌خورید را صرف این فعالیت‌ها می‌کند. همچنین در بین غذاها، غذاهایی که دارای ترکیبات پبچبده‌ای هستند برای سوزانده شدن به کالری بیشتری نیاز دارند. از جمله این غذاها می‌توان به گوشت‌ها، حبوبات و سبزیجات فیبری اشاره کرد.
غذاهایی که حاوی پروتئین هستند علاوه بر اینکه متابولیسم را بالا می‌برد از اسیدآمینه لوسین تشکیل شده‌اند که از فواید آن این است که از تحلیل عضلات در حین رژیم غذایی می‌کاهند. برای مصرف پروتئین بیشتر علاوه بر اینکه در وعده‌های اصلی غذایی خود از غذاهای پروتئینی استفاده می‌کنید در میان وعده‌های خود نیز از مغزها، تخم مرغ و حبوبات بیشتر استفاده کنید.

 

4- فعالیت دائم را فراموش نکنید

افزایش متابولیسم پایه، شدت ضربان قلب، سوخت انرژی در بدن با افزایش منظم تمرینات بدنی ممکن میشود. بنابراین از این به بعد به جای اینکه هفته‌ای 3 بار با سرعت ثابت پیاده‌روی کنید یا روی تردمیل راه بروید، در طول پیاده‌روی چند نرمش نیز انجام دهید و یا کمی از مسیر را بدوید به این ترتیب انرژی بیشتری خواهید سوزاند.

 

5- آب بنوشید

بر اساس مطالعات انجام شده متابولیسم پایه در افرادی که در طول روز 8 لیوان آب می‌نوشند نسبت به افرادی 4 لیوان آب در طول روز می‌نوشند بالاتر است. اگر بخواهیم واضح‌تر توضیح بدهیم 2 گروه را در نظر بگیرید که از رژیم یکسانی پیروی می‌کنند. بعد از یک سال افرادی که بیشتر آب می‌نوشند 3 کیلوگرم بیشتر از گروه دیگر وزن کم می‌کنند. برای کاهش وزن بهترین زمان برای نوشیدن آب ناشتا و پیش از صبحانه است. با نوشیدن 2 لیوان آب پیش از صبحانه علاوه بر اینکه بیشتر لاغر می‌شوید از بروز یبوست در شما هم جلوگیری می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من