در کاهش وزن مهم‌ترین فاکتور داشتن تغذیه مناسب است. تغذیه سالم سیستم انرژی بدن را بهینه کرده و باعث می‌شود کارکردش تأثیرگذارتر باشد. در باور بسیاری از افرادی که می‌خواهند به تناسب اندام برسند و وزن کم کنند این است که برای کاهش وزن باید کمتر بخورند و در نتیجه میزان غذای مصرفی خود را به طور چشمگیری کم می‌کنند. نتیجه‌اش هم این است که وضعیت تغذیه‌ای آنها افت می‌کند.

جلوگیری از ضعف بدن در هنگام کاهش وزن
بدن انسان هنگامی که چربی یا کربوهیدرات می‌سوزاند، سلول‌ها برای اینکه فرآیند شیمیایی خود را کامل کنند نیاز دارند تغذیه اساسی به آن‌ها برسد. وقتی فردی از لحاظ وضعیت تغذیه‌ای تعادل نداشته باشد باعث می‌شود سطوح انرژی بدنش تحت تأثیر قرار گرفته و برای فرد خستگی، ضعف بدن و فقدان انرژی را به دنبال داشته باشد.
درست است که عضلات بدن انسان اگر به آن‌ها ویتامین و مواد معدنی خاص نرسد از کار نمی‌افتند اما اگر بین این مواد مغذی تعادل وجود نداشته باشد می‌تواند بر روی بدن به روش‌های مختلف تأثیرگذار باشد.به طور مثال شاید برای شما هم پیش آمده باشد هنگامی که برای کاهش وزن می‌خواهید ورزش کنید حس می‌کنید بدن شما تمایلی به ورزش ندارد و 5 دقیقه بعد از شروع تمرین احساس خستگی می‌کنید.

 

بدن برای انجام سوخت و ساز به بسیاری از ویتامین‌های گروه B احتیاج دارد. اگر برای کاهش وزن از یک رژیم غذایی کم کالری پیروی کنید که ویتامین‌های گروه B را به اندازه کافی برای بدنتان تأمین نکند ممکن است روی سوخت و ساز چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها اثر بگذارد و باعث شود که شما در طول روز احساس خستگی، ضعف بدن و خواب آلودگی داشته باشید.
ویتامین C هم برای بدن ضروری است و علاوه بر اینکه باعث می‌شود بدن در برابر عفونت‌ها از خود مقاومت بیشتری نشان دهد، منجر به بازسازی و حفظ بهتر بافت‌های عضلانی و رگ‌های خونی نیز می‌شود.

 

برای اینکه بتوانید تمرین‌های ورزشی طولانی انجام دهید نیاز به بافت‌های قوی‌تر عضلانی دارید. برای اینکه مطمئن شوید که مواد مغذی سالم را به بدنتان می‌رسانید لازم نیست به مقدار زیاد ویتامین و قرص‌های مواد معدنی مصرف کنید بلکه اگر روزانه یک قرص مولتی ویتامین هم مصرف کنید سطوح انرژی بدنتان را تأمین خواهد کرد و بهتر خواهید توانست ورزش کنید. یادآور می‌شویم که پیش از مصرف هرگونه مکملی مشورت با پزشک الزامی است.
برای اینکه در هنگام کم کردن وزن از کاهش بافت‌های عضلانی جلوگیری کنید باید در برنامه غذایی روزانه خود حتما از پروتئین با کیفیت بالا استفاده کنید. تخم مرغ، لبنیات، انواع گوشت و حبوبات بهترین گزینه‌ها هستند. اگر بافت‌های عضلانی بدنتان کمتر کاهش پیدا کند سوخت و ساز بدنتان نیز بهتر خواهد بود و کمتر کاهش پیدا خواهد کرد. همانطور که می‌دانید اگر سوخت و ساز بدنتان بالا باشد راحت‌تر و سریع‌تر وزن کم می‌کنید اما اگر سوخت و ساز بدنتان کاهش پیدا کند کاهش وزن سخت‌تر و کندتر خواهد بود.
تغذیه مناسب به این معنی است که از همه مواد مغذی مورد نیاز بدن به اندازه کافی و البته متعادل مصرف کنید. موادی مانند پروتئین، کربوهیدرات، اسیدهای چرب ضروری، ویتامین‌ها، مواد معدنی و الکترولیت‌ها..
شاید بدن بتواند به مدت طولانی با یک رژیم غذایی کم کالری دوام بیاورد، اما برای مصرف انرژی ذخیره‌اش باید مواد مغذی ضروری دریافت کند.

 

مواردی که در بالا عنوان کردیم برای افراد بزرگسالی است که هیچ گونه بیماری نداشته باشند و اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که از یک رژیم غذایی خوب و متعادل پیروی می‌کنید نیازی به مصرف مکمل تغذیه‌ای ندارید. اما اگر دارای یک رژیم کم‌کالری هستید می‌توانید در کنار آن برای جلوگیری از ضعف از مکمل استفاده کنید. باز هم تأکید می‌کنیم که باید پیش از مصرف هر گونه مکمل تغذیه‌ای حتما با پزشک و متخصص تغذیه مشورت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من