کاهش وزن و تناسب اندام یکی از دغدغه‌های فکری اکثر افراد در جوامع امروزی شده است. این اتفاق بسیار هم خوب است. این که همیشه به تناسب اندام و کاهش وزن خود اهمیت بدهیم. اما در این بین برخی از افراد دست به هر کاری برای کاهش وزن می‌زنند و از روش‌هایی استفاده می‌کنند که توصیه افرادی است که در این زمینه تخصص ندارند و روش‌هایی را پیشنهاد می‌کنند که علاوه بر این که به سلامت عمومی بدن ممکن است آسیب بزند می‌تواند روند کاهش وزن را نیز دشوارتر کند. در این مطلب به برخی از روش‌های خطرناک برای کاهش وزن اشاره خواهیم کرد. شاید شما هم مرتکب این اشتباهات شده باشید. اگر چنین است تغییرات لازم را در روند کاهش وزن خود ایجاد کنید تا ضمن حفظ سلامتی بدن خود بهترین نتیجه را بگیرید:

روش‌های خطرناک برای کاهش وزن

مصرف نکردن چربی برای کاهش وزن:

این را باید بدانیم که چربی‌ها با هم فرق دارند و همه آن‌ها مضر نیستند. برخی از چربی‌ها باعث می‌شوند دور کمر افزایش پیدا کند و رگ‌ها مسدود شوند. اما برخی از چربی‌ها نیز می‌توانند باعث کاهش وزن شوند اگر در کنار آن‌ها ورزش منظم انجام شود و سالم غذا بخورید. در رژیم غذایی خود از چربی‌های مفید از قبیل ماهی، آووکادو، مغز میوه ، تخمه و روغن نباتی استفاده کنید. این چربی‌ها برای سلامتی مفیدند.

 

پرهیز از خوردن اسنک سالم برای کاهش وزن:

اسنک‌هایی از قبیل چیپس، شکلات و بیسکویت باعث افزایش وزن می‌شوند و باید از مصرف آن‌ها پرهیز شود. اما با انتخاب یک اسنک سالم می‌توانید بر گرسنگی خود غلبه کنید و به روند کاهش وزن شما کمک می‌کند. توصیه ما این است که بین وعده‌های غذایی خود از میان وعده‌ها و اسنک‌های سالمی مانند مقدار کمی ماست، یک‌ مشت مغز یا میوه‌های خشک استفاده کنید. این اسنک‌ها علاوه بر این که در شما احساس سیری به وجود می‌آورند به روند سوخت و ساز بدنتان نیز کمک می‌کنند.

 

افزایش مصرف پروتئین برای کاهش وزن:

نیازهای بدن ما انسان‌ها با 3 نوع ریز مغذی به شکل کربوهیدرات، چربی و پروتئین تامین می‌شود. اگر تنها بر روی یکی از این مواد مغذی متمرکز شوید و بقیه را از برنامه غذایی خود حذف کنید علاوه بر اینکه هیچ کمکی به کاهش وزن شما نخواهد کرد بلکه سلامتی بدن شما را هم به خطر می‌اندازد. با تمرکز بر روی پروتئین بدن خود را از مصرف کافی کربوهیدرات‌های پیچیده، فیبر و آنتی‌ اکسیدان محروم می‌کنید.

 

حذف کربوهیدرات برای کاهش وزن:

مانند چربی‌ها کربوهیدرات‌ها نیز مختلف هستند. با انتخاب منبع دقیق کربوهیدراتی به کاهش وزن خود کمک کنید. از منابع کربوهیدراتی مانند میوه، سبزی‌ و غلات سبوس‌دار استفاده کنید. از کربوهیدرات‌هایی که از آرد تصفیه‌ شده تهیه شده‌اند به مقدار زیاد مصرف نکنید. چرا که باعث افزایش وزن خواهند شد.

 

کمتر خوردن برای کاهش وزن:

با وجود هشدارهای زیاد متخصصان تغذیه در  رابطه با رژیم‌های نادرست که هیچ نتیجه‌ای جز آسیب به بدن در پی ندارد، هنوز هم خیلی از افراد فکر می‌کنند کمتر خوردن باعث کاهش وزن می‌شود در صورتی که بدن با محروم شدن از کالری و مواد غذایی دیگر سوخت و سازش متوقف می‌شود. در نتیجه کاهش وزن برای شما سخت‌تر خواهد شد.

 

ورزش با شکم خالی برای کاهش وزن:

ورزش، دو، شنا و  دوچرخه ‌سواری با شکم خالی باعث از دست دادن چربی‌های اضافه بدن شما نمی‌شود. با این کار عضلات بدن خود را از بین می‌برید و این خوب نیست. چراکه از دست دادن عضلات باعث افتادگی می‌شود و  همچنین باعث می‌شود سوخت ‌و ساز بدن هم به درستی عمل نکند. بنابراین پیش از شروع ورزش یک میوه یا یک غذای مفید و انرژی‌‌زا بخورید.

 

امتناع از خوردن گوشت قرمز برای کاهش وزن:

خیلی‌ها فکر می‌کنند گوشت مضر است و با کاهش مصرف گوشت می‌توانند وزن خود را کاهش دهند. اما باید بگوییم که گوشت قرمز اگر به اندازه و متعادل مصرف شود آهن و پروتئین برای متابولیسم و حفظ عضله تأمین می‌کند. اما باید مراقب باشید در مصرف آن زیاده‌روی نکنید. چرا که حاوی چربی اشباع شده است و بنابراین برای اندام‌ها و قلبتان ضرر دارد. بهتر است در هفته چند پرس بدون چربی مصرف کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من