افزایش وزن در دوران بارداری طبیعی است اما بسیاری از مادران هستند که در این دوران بیش از اندازه وزن اضافه می‌کنند. به طور مثال مادری، بارداری را با وزن طبیعی شروع می‌کند و در پایان دوران بارداری 20 کیلو اضافه وزن پیدا می‌کند. در بسیاری از موارد نه تنها این مقدار کاهش وزن در خانم‌ها بعد از به دنیا آمدن نوزاد کم نمی‌شود بلکه بیشتر هم می‌شود.

رژیم غذایی در دوران شیردهی

برای بسیاری از مادران جوان این سؤال پیش می‌آید که رژیم غذایی در دوران شیردهی که مناسب باشد هم فرزندی سالم داشته باشند و هم از اضافه وزن خلاص شوند، باید چه ویژگیهایی داشته باشد. در این مطلب با ما همراه باشید تا کمی درباره رژیم غذایی در دوران شیردهی توضیحاتی را ارائه بدهیم.

 

کارشناسان معتقدند یک ماه بعد از تولد نوزاد می‌توان از رژیم غذایی برای کاهش وزن استفاده کرد. اما این رژیم حتما باید تحت نظر یک متخصص تغذیه باشد تا همه ریزمغذی‌ها تأمین شوند. نکته‌ دیگر این است که در دوران شیردهی روند کاهش وزن باید آهسته‌تر از سایر مواقع باشد.

 

جالب است بدانید که دادن شیر مادر به نوزاد علاوه بر اینکه در رشد نوزاد بسیار مؤثر است در کاهش وزن و بازگشت به وزن طبیعی نیز بسیار کمک می‌کند. خیلی از مادران می‌گویند که شیر کافی ندارند و به همین دلیل شیردهی را قطع می‌کنند. اما این دسته از مادران باید بدانند که اشتباه می‌کنند و در اکثر مواقع عدم ترشح شیر کافی به دلیل این است که مادر با  تكنیک‌های صحیح‌ شیردادن آشنا نیست.

 

از عواملی مهمی که در دوران شیردهی باعث اضافه وزن می‌شود می‌توان به عدم تحرک اشاره کرد. همچنین بر اساس تفکرات قدیمی برخی تصور می‌کنند مادر باید برای تأمین انرژی لازم برای رشد نوزاد بیشتر غذا بخورد و همین امر منجر به اضافه وزن مادر خواهد شد.

 

اگر در دوران شیردهی هستید و تصمیم گرفته‌اید که به مرور به وزن طبیعی خود بازگردید توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

  • از افزایش وزن بی‌رویه خود در دوران بارداری وحشت نکنید. یادتان باشد که هرگز برای اینکه از عوارض جانبی چاقی جلوگیری کنید دیر نیست. توصیه متخصصان این است که پیش از اینکه بخواهید برای بارداری اقدام کنید ابتدا وزنتان را به وزن ایده‌آل خود برسانید و یا نزدیک کنید.
  • بعد از ماه اول شیردهی می‌توانید برای بازگشت به وزن طبیعی خود تلاش کنید. الته باید دقت داشته باشید که د راین دوران نیازهای تغذیه‌ای شما نسبت به مواقع دیگر متفاوت است. بنابراین سرعت کاهش وزن شما نیز با سایر مواقع فرق می‌کند.
  • با اینکه یک فرد شیرده نسبت به سایر افراد بیشتر به انرژی نیاز دارد اما میزان این انرژی دریافتی نباید بیش از اندازه باشد. بنابراین در طول دوران شیردهی باید از رژیم غذایی منظم و متعادلی پیروی کنید تا علاوه بر اینکه شیر کافی به کودک خود می‌دهید به افزایش وزن بی‌رویه هم دچار نشوید.
  • ورزش منظم نیز در بازگشت به وزن و سایز پیش از بارداری بسیار تأثیرگذار است. بنابراین برای این که فرم بدنتان به قبل بازگردد باید ورزش کنید. گرچه ممکن است بعد از زایمان، دوره‌ای را احساس خستگی کنید و یا دچار استرس بعد از زایمان باشید اما اگر به طور منظم ورزش کنید علاوه بر اینکه وزن شما کاهش پیدا خواهد کرد اختلالات خلقی شما نیز بهبود پیدا میکند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من