سرعت متابولیسم بدن را افزایش دهید

سرعت متابولیسم بدن را افزایش دهید


آیا شما می توانید به افزایش سرعت متابولیسم بدنتان کمک کنید؟

بالا بودن سرعت متابولیسم یکی از مهمترین فاکتورها برای کاهش وزن است، اما اینکه بدن شما چقدر کالری میسوزاند بستگی به عوامل مختلفی دارد. در برخی افراد سرعت متابولیسم ژنتیکی و ارثی است و در حالت معمول مردان کالری سوزی بیشتری نسبت به زنان دارند ،حتی در حالت استراحت.

در اکثر افراد بعد از سن ۴۰ سالگی سرعت متابولیسم کاهش پیدا می کند . شما نمی توانید سن، جنسیت و ژنتیک خودتان را کنترل کنید، اما با استفاده از روش های زیر می توانید سرعت متابولیسم بدنتان را افزایش دهید.

 عضله سازی

بدن شما دائما در حال کالری‌سوزی است، حتی وقتی کاری انجام نمی دهید اما این سرعت در افرادی که عضله های بیشتری دارند ،بیشتر است.

 ورزش کردن

ورزش ایروبیک شاید عضله سازی نکند اما باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن می شود حتی بعد از اتمام ورزش.

سوخت گیری با آب

نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در طول روز باعث افزایش کالری سوزی میشود. برای مصرف آب بیشتر در میان وعده ها نیز از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید.

میان وعده هوشمند

اغلب، بیشتر خوردن به کاهش وزن کمک میکند. اگر فواصل بین وعده های غذایی زیاد و مقدار غذا زیاد باشد سرعت متابولیسم بین وعده های غذایی کم می شود بنابراین بهتر است ، هر ۳ تا ۴ ساعت یک وعده غذایی سبک یا میان وعده میل کنید تا در طول روز کالری بیشتری بسوزانید.

غذاهای تند و پر ادویه

غذاهای تند حاوی مواد شیمیایی طبیعی ای هستند که سرعت متابولیسم بدن را به اوج می‌رساند. بنابراین هنگام پخت غذا یک قاشق غذا خوری فلفل قرمز یا چیلی به آن اضافه کنید.

قوی کردن با پروتئین

وقتی پروتئین مصرف می کنید ،هنگام جذب و گوارش نسبت به زمانی که چربی و کربوهیدرات میل می‌کنید، بدن کالری بیشتری میسوزاند. بنابراین غذاهای غنی از پروتئین کم چرب را جایگزین کربوهیدرات‌ها کنید. غذاهای مثل ماهی، بوقلمون ،گوشت سفید، آجیل، دانه‌ها، تخم مرغ و لبنیات کم چرب.

چند جرعه قهوه

قهوه نوشیدنی ای است که باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن می شود ،در ضمن تحمل بدن را در حین ورزش بالا برده و خستگی را از بین می‌برد. بنابراین نوشیدن قهوه را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید.

شارژ چای سبز

چای سبز و چای اولانگ حاوی کافئین و کتچین هستند، موادی که برای چند ساعت باعث افزایش و بالا رفتن سرعت متابولیسم می شود.

رژیم سخت ممنوع

رژیم های غذایی سخت یعنی مصرف روزانه کمتر از ۱۲۰۰ کالری در خانم ها و ۱۸۰۰ کالری در آقایان. این رژیم ها دشمن متابولیسم هستند .با این رژیم ها شاید پروسه کاهش وزن سریعتر شود، اما باعث از دست دادن مواد مغذی،حجم عضله ها و کاهش سرعت متابولیسم می شوند.در نهایت بدن چربی کمتری می سوزاند و افزایش وزن شما سریعتر اززمان قبل از رژیم می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من