علاوه بر مقدار چربی اضافه‌ای که بدن شما حمل می‌کند جایی که چربی‌ها جمع شده‌اند نیز به همان اندازه می‌تواند مهم باشد. چربی اضافه منجر به بیماری‌هایی از قبیل دیابت نوع 2، بیماری‌های قلبی عروقی و دیگر مشکلات مزمن برای سلامت می‌شود. در مورد افرادی که دارای وزن طبیعی هستند نیز اگر تجمع چربی اضافه بدنشان در ناحیه میانی باشد ممکن است احتمال این بیماری‌ها در آن‌ها افزایش یابد.

سوزاندن چربی‌‌های شکم تصویر 1
تحقیقات اخیر نشان داده‌اند مردان و زنانی که دارای میان تنه‌ای بزرگ هستند نسبت به افرادی که چاق هستند بیشتر در خطر مرگ می‌باشند. اما برای سوزاندن بیشتر چربی‌‌های شکم چکار می‌توانیم بکنیم؟
برای اینکه عضلات شش تکه شکمی داشته باشید علاوه بر انجام ورزش‌های مخصوص شکمی به چیز دیگری نیاز دارید. انجام ورزش‌هایی از قبیل دراز و نشست، شنا و کرانچ هسته بدن را قدرتمند می‌کنند. اما انجام اینگونه ورزش‌ها چربی‌‌های شکم را آب نمی‌کند. انجام این ورزش‌ها باعث افزایش حجم عضلات می‌شوند و برای شکل بدن مفیدند.
بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه ترکیب ورزش‌های هوازی با ورزش‌های قدرتی بیشترین تاثیر را در سوزاندن چربی‌های شکم دارد. چیزی که می‌خورید نیز بسیار مهم است و نقش زیادی در ظاهر میان تنه شما خواهد داشت.

 

کاهش منطقه‌ای

یکی از تصورات غلطی که در مورد کاهش وزن وجود دارد و بسیار هم شایع است این است که تصور افراد این است که می‌توانند نقطه‌ای وزن کم کنند. ورزش کردن برای قوی کردن هسته بدنتان یا دست‌ها به معنی این است که بیشترین وزنی که قرار است کم کنید از این نقاط خواهد بود.
در سال 2007 تحقیقی درباره تاثیرات ورزش‌های قدرتی بر روی کاهش منطقه‌ای چربی‌ها انجام شد. در این تحقیق 100 مرد و زن را به مدت 12 هفته تحت نظارت قرار دادند. آن‌ها فقط ورزش‌هایی را انجام دادند که روی بازوی غیرغالبشان متمرکز بود. سطح چربی‌ها نیز فقط قبل و بعد از دوره ورزش اندازه گیری شد. نتیجه این تحقیقات به این صورت بود که مردان بعد از 12 هفته ورزش سطح چربی بین دو بازو در آن‌ها متفاوت است اما در خانم‌ها تفاوت بین چربی بازوها خیلی زیاد نبود. با اینکه آقایان در بازویی که روی آن ورزش انجام می‌دادند تاثیر بیشتری را مشاهده کردند اما در هر دو گروه کاهش وزن کلی بود.
از این رو محققان به این نتیجه رسیدند که کاهش وزن منطقه‌ای به خصوص در خانم‌ها چندان جواب نمی‌دهد.

سوزاندن چربی‌‌های شکم تصویر 2

ورزش‌هایی که به سوزاندن چربی‌های شکم کمک می‌کند:

طبق تحقیقاتی که در سال 2012 انجام شد انجام ترکیبی از ورزش‌های هوازی و قدرتی بیشترین تاثیر را در سوزاندن چبی‌های شکمی دارد. در ورزش‌های قدرتی هسته بدن و دیگر عضلات اصلی درگیر می‌شوند که ممکن است منجر به افزایش حجم عضله و همچنین حساسیت به انسولین شود. در ورزش‌های هوازی نیز فرد فعالیت‌هایی با کالری سوزی بالا انجام می‌دهد که ممکن است باعث افزایش روند استفاده بدن از چربی‌ها به عنوان سوخت شود.
در سال 2011 اطلاعات 35 تحقیق در رابطه با ورزش و کاهش وزن جمع آوری شد و به این نتیجه رسیدند که ورزش‌های هوازی برای کاهش وزن از منطقه شکمی تأثیر بسیار زیادی دارند. انجام تمرین‌های هوازی متوسط و شدید در سوزاندن چربی‌های شکم خانم‌ها و آقایانی که دچار اضافه وزن هستند مفید و تأثیرگذار است.
انجام ورزش‌های شکمی قدرت هسته بدن را افزایش داده و برای حجم عضلات مفید است. اما بهترین روش برای سوزاندن چربی شکمی انجام ترکیبی از ورزش‌های هوازی و قدرتی می‌باشد.

 

اهمیت برنامه غذایی

افزایش ورزش نمی‌تواند تضمینی برای کاهش وزن شما به صورت خودکار باشد. یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای کاهش وزن این است که حواستان به چیزهایی که می‌خورید باشد.
یکی از روش‌های ساده برای کاهش چربی‌های شکمی حذف قندهای اضافی از برنامه غذایی است. با انجام ورزش‌های شکمی یا بدون آن آنچه که شما می‌خورید تأثیر زیادی روی قسمت میان تنه شما دارد.

سوزاندن چربی‌‌های شکم تصویر 3

آنچه نمی‌توانید کنترل کنید

ژنتیک بر روی اینکه بدنمان چربی را کجا و چه مقدار ذخیره می‌کند می‌تواند تأثیرگذار باشد. در برخی از افراد به طور طبیعی بدنشان تمایل دارد که چربی را در میان تنه ذخیره کند و در برخی از افراد هم چنین نیست. هورمون‌ها می‌توانند بر روی اینکه کجا چربی ذخیره می‌کنیم تاثیرگذار باشد.
هورمون‌های استرس ممکن است باعث تقویت ذخیره چربی در میان تنه شود. بخصوص مردان که بیشتر در خطر ذخیره چربی در ناحیه شکمی می‌باشند. ذخیره چربی در میان تنه در خانم‌ها بعد از یائسگی افزایش پیدا می‌کند.
در رابطه با ذخیره چربی در بدنتان برخی از فاکتورها وجود دارند که تحت کنترل شما نیستند از این رو بر روی چیزهایی که می‌توانید کنترل کنید تمرکز کنید. فاکتورهایی از قبیل سطح استرس سالم، برنامه غذایی متعادل و ورزش (ترکیبی از ورزش‌های هوازی و قدرتی)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من