می‌توان صبحانه را مهم‌ترین وعده غذایی در طول روز دانست. بنابراین خوردن صبحانه و این که چه چیزهایی برای وعده صبحانه میل کنید تأثیر زیادی در کاهش وزن و لاغر شدن افراد دارد. در این مطلب برخی از صبحانه‌های رژیمی را به شما معرفی خواهیم کرد. با خوردن این مواد غذایی در وعده صبحانه می‌توانید بهتر و راحت‌تر وزن کم کنید.

صبحانه‌های رژیمی برای کاهش وزن

صبحانه از وعده‌های اصلی در شبانه روز است و اگر انتخاب‌هایی درست برای وعده صبحانه داشته باشید فواید بیشماری برای شما دارد. اما متاسفانه افراد زیادی هستند که یا صبحانه مصرف نمی‌کنند و یا در وعده صبحانه خود از مواد غذایی ناسالم استفاده می‌کنند که این کار حتی ممکن است باعث ضرر و آسیب آن‌ها شود.
“ویمنز هلث”، گزارش می‌دهد با انتخاب مواد غذایی سالم و مقوی در وعده صبحانه می‌توانید بسیار به کاهش وزن خود کمک کنید. در این زمینه پژوهش‌هایی انجام شده که نتایج آن نشان می‌دهد افرادی که کالری بیشتری در وعده صبحانه دریافت می‌کنند، باعث می‌شود که در وعده شام کالری کمتری مصرف کنند و در طولانی مدت احساس سیری کرده و دور کمرشان کاهش پیدا کرده و زودتر به هدف خود که کاهش وزن است دست پیدا می‌کنند.
با مصرف کربوهیدرات زیاد در وعده صبحانه قند خون شما به سرعت بالا می‌رود و سریع هم افت پیدا می‌کند. در نتیجه خیلی زود و حدود 2 ساعت پس از خوردن صبحانه گرسنه خواهید شد.

 

پروتئین در صبحانه برای کاهش وزن

تخم مرغ یکی از بهترین گزینه‌ها برای دریافت پروتئین در وعده غذایی صبحانه است. با مصرف پروتئین در وعده صبحانه مدت بیشتری احساس سیری می‌کنید و در نتیجه کمتر از میان وعده‌های ناسالم استفاده می‌کنید و به طور کلی هوس غذا خوردن شما کاهش پیدا می‌کند. اگر در وعده صبحانه پروتئین کافی دریافت نکنیم ممکن است سوخت و ساز بدنمان کاهش پیدا کند و همچن کاهش توده عضلانی را در پی داشته باشد. اکثر افراد در نهار و شام پروتئین زیادی مصرف می‌کنند اما در وعده صبحانه پروتئی کافی دریافت نمی‌کنند.

 

فیبر در صبحانه برای کاهش وزن

با مصرف مواد غذایی فیبردار برای وعده صبحانه، ناخوداگاه مواد کم ارزش مانند کربوهیدرات که ساده هستند مانند انواع دونات را کمتر مصرف خواهید کرد و یا به طور کل حذف می‌کنید. با مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر روند گوارش شما کند خواهد شد و در نتیجه مدت طولانی‌تری احساس سیری خواهید کرد. برخی از مواد غذایی سرشار از فیبر عبارتند از نان تست تولید شده از غلات سبوس دار، جو دوسر و میوه‌ها و سبزیجات.

 

سبزیجات در صبحانه برای کاهش وزن

میوه‌ها و سبزیجات سرشار از خاصیت هستند و فواید زیادی دارند اما در وعده صبحانه کمتر از آن‌ها استفاده می‌شود. در صورتی که میوه و سبزیجات باید حدود نیمی از هر وعده غذایی ما را شامل شوند اما متاسفانه در وعده صبحانه سهم آن‌ها در بسیاری از موارد برای مردم صفر است. یکی از گزینه‌های خوب برای صبحانه املت است که با افزودن کمی اسفناج، فلفل، یا کدو سبز به آن سرشار از خاصیت خواهد شد. می‌توانید از سبزیجاتی که از شب پیش باقی مانده‌اند نیز استفاده کنید. یکی دیگر از روش‌ها هم این است که برای صبحانه یک اسموتی خوشمزه با افزودن سبزیجات تهیه کرده و میل کنید.

 

چربی‌های سالم در صبحانه برای کاهش وزن

علاوه بر پروتئین مصرف چربی‌های سالم نیز مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه می‌دارد و روند گوارش را نیز کندتر می‌کند. یکی دیگر از فوایدی که چربی‌های سالم دارد این است که باعث می‌شود تا انرژی آرام‌تر آزاد شود و مدت زمان بیشتری طول بکشد که نتیجه آن سطوح انرژی بالاتر در طول صبح است. از جمله چربی‌های سالم می‌توان به آووکادو، مغزهای خوراکی و دانه کتان یا دانه چیا اشاره کرد. یکی دیگر از رو‌ش‌های گنجاندن چربی سالم در وعده صبحانه پخت و پز با روغن زیتون است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من