لاغری سالم یا لاغری خوشایند

لاغری سالم یا لاغری خوشایند


شاید به نظر عجیب برسد اما اکثر ما از ۲۰ سال پیش چاق تر شده ایم و نه تنها سایز دور کمرمان بیشتر شده بلکه از وزن ایده آلمان هم گذشتیم؛ بنابراین همه ما با مشکل اضافه وزن مواجه هستیم و خیلی از ما سراغ کاهش وزن می رویم، اما لاغری سالم یا خوشایند؟

مطالعات نشان می‌دهد، چاقی باعث بروز مشکلات جدی در سلامتی می‌شود و هر یک کیلوگرم که وزن اضافه می کنید ،خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت ،فشارخون، زوال عقل و انواع سرطان ها را افزایش می دهید، به طور مثال در خانم ها افزایش یک سایز دامن آنها در هر دهه ی بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان بعد از یائسگی را سه برابر کند ،پس باید به کاهش وزن فکر کنید اما کاهش وزنی سالم و برای رسیدن به این هدف باید به سه نکته توجه داشته باشید.

BMI بدن و سایز کمر تان را بدانید

BMI بدن شما بستگی به قد و وزن شما دارد. اگر بدن عضلانی ای دارید BMI شما می تواند اغراق آمیز باشد و بر میزان چربی بدن پیشی بگیرد، اما اگر سنتان بالا است و حجم عضلانی شما کم است، چربی بدن شما بیشتر است.

سایز کمر هم می‌تواند یک نمای سلامت برای شما باشد، بنابراین همیشه دور کمرتان را اندازه بگیرید و اگر این سایز در خانمها از ۸۹ بیشتر و در آقایان از ۱۰۱٫۶ بیشتر باشد، وقت رژیم گرفتن شما فرا رسیده و باید وارد عمل شوید.

وزن ایده آل را فراموش کنید

بسیاری از پزشکان حتی دوست ندارند در مورد وزن ایده‌آل صحبت کنند، زیرا دستیابی به آن اغلب سخت به نظر می رسد. در حقیقت حتی کاهش مقداری از وزن هم به سلامت بدن کمک می کند، پس به جای اینکه روی وزن ایده آل تان تمرکز کنید سعی کنید ۷ تا ۱۰ درصد از وزن فعلی تان را کم کنید و همین مقدار کاهش تاثیر فوق العاده ای روی متابولیسم بدن دارد و وقتی به آن دست پیدا کردید رسیدن به ۱۰ درصد بعدی آسان تر خواهد شد.

تغییرات کوچک اکثراً دائمی و در طول زمان تاثیرات شگفت انگیزی دارند.

هیچ وقت دیر نیست

هر چقدر سن شما بالاتر می‌رود حجم عضلات شما کمتر و کوچک‌تر می‌شود، اما مطالعات نشان می‌دهد حتی بعد از سن ۸۰ سالگی هم با پایین نگه داشتن میزان چربی بدن می‌توانید هنوز عضله داشته باشید. با رعایت این نکات کاهش وزنی سالم و تدریجی داشته باشید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من