متخصص تغذیه

متخصص تغذیه کیست؟

یکی از دغدغه های افراد در جوامع امروز، میل به داشتن چهره و اندامی زیبا می باشد. در کنار زیبایی چهره، زیبایی اندام نیز بسیار مورد توجه قرار دارد. اندام زیبا علاوه بر حفظ و کمک به سلامتی، می تواند به افزایش اعتماد به نفس در افراد نیز منجر شود. برای داشتن یک اندام زیبا، باید از علم تغذیه، کالری مواد غذایی و اصول رژیم نویسی آگاهی داشته باشیم. از آن جایی که تمامی افراد جامعه از این اطلاعات تخصصی آگاهی ندارند، باید در این زمینه به افراد متخصصی از جمله دکتر تغذیه مراجعه کنیم. دسترسی به متخصص تغذیه می تواند از طریق مراجعه به مطب وی یا از طریق تماس با دکتر تغذیه آنلاین صورت بگیرد.

فعالیت های یک متخصص تغذیه در چه حیطه هایی می باشد؟

متخصص تغذیهمراجعه به یک پزشک تغذیه می تواند به دلایل متفاوتی صورت بگیرد. بنابراین بهتر است پیش از مراجعه به متخصص تغذیه در تهران و سایر شهرها، ابتدا از وظایف آن ها آگاهی پیدا کنید و بعد بنا به هدف مورد نظر خود به آن ها مراجعه کنید. در ادامه به گوشه ای از وظایف یک دکتر تغذیه اشاره می کنیم:

 • معاینه و بررسی رونده تغذیه ای مراجعین
 • ارائه یک برنامه غذایی و یا رژیم مناسب با هر فرد
 • پیگیری برنامه های غذایی و رژیم مراجعین، ایجاد و حفظ انگیزه در آن ها
 • ارائه توضیحات لازم و کافی در رابطه با کالری مواد غذایی، انواع رژیم ها و برنامه های غذایی به مراجعین
 • کمک به درمان مشکلات تغذیه ای در افراد (کم خوری، پرخوری، سو تغذیه، بی اشتهایی عصبی و غیره)
 • بررسی رژیم های سابق هر مراجع، تشخیص مشکلات موجود و تغییر در برنامه رژیمی سابق فرد بنا به صلاح دید

کجا می توان یک پزشک تغذیه پیدا کرد؟ (دکتر تغذیه حضوری یا دکتر تغذیه آنلاین)

برای یافتن یک دکتر تغذیه در تهران یا شهرهای دیگر، کافی است که لیستی از پزشکان متخصص در این حیطه را در اینترنت جست و جو کنید و با برداشتن شماره تماس آن ها، نوبت خود را رزرو کنید. البته مکان های عمومی از قبلی بیمارستان ها، سرای سالمندان و غیره همیشه کادر متخصص در حوزه تغذیه را در پرسنل خود دارند.

رفت و آمد به مطب متخصص تغذیه در تهران و سایر شهرهای شلوغ و پرجمعیت علاوه بر اتلاف وقت منجر به صرف هزینه های زیادی می شود. برای جلوگیری از اتلاف وقت و صرفه جویی در هزینه های مربوط به رفت و آمد، می توان از دکتر تغذیه آنلاین استفاده کرد. برخی از متخصصان حوزه تغذیه به صورت آنلاین و غیر حضوری نسبت به ارائه مشاورات تغذیه، ارائه انواع رژیم و پیگیری روند عملکرد مراجعین اقدام می کنند. بر اساس این رویکرد، هر فردی در هر نقطه ای از کشور می تواند به بهترین پزشکان تغذیه دسترسی داشته باشد.

آیا دسترسی به دکتر تغذیه آنلاین امکان پذیر است؟

شهرهای بزرگ در حال پیشرفت در علم پزشکی و پیراپزشکی هستند؛ بنابراین انتظار می رود که شهرهای بزرگ از جمله تهران از حضور متخصصان مجرب برخوردار باشند. از آن جایی که پزشکان تغذیه ماهر و مجرب در شهرهای بزرگ کشور از جمله استان تهران حضور دارند؛ این نگرانی برای افراد پیش می آید که نتوانند از تخصص این پزشکان استفاده کنند. دسترسی آنلاین به متخصصین تغذیه این مشکل را حل کرده است. شما با مراجعه به وب سایت پزشک مد نظر خود، پر کردن فرم اطلاعات فردی و پرداخت هزینه، می توانید رژیم متناسب خودتان را دریافت کنید.

متخصصین تغذیه تهران و سایر شهرها در چه حوزه هایی فعالیت می کنند؟

در هنگام وجود برخی از بیماری ها یا مشکلات ملزم است که در کنار مراجعه به پزشک متخصص حتما از مشاورات یک متخصص تغذیه نیز استفاده کنید. از جمله مشکلاتی که نیازمند کنترل توسط متخصص تغذیه می باشد، می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکلات کبدی از جمله نارسایی کبدی و کبد چرب
 • مشکلات رشدی دوران کودکی (داشتن اضافه وزن، عدم رشد کافی قد، کمبود وزن کودکان)
 • مشکلات مربوط به قند خون مانند انواع دیابت (دیابت نوع یک، دیابت نوع دو و دیابت بارداری)
 • انواع مشکلات مربوط به دستگاه گوارش (مشکلات معدوی، سندروم روده تحریک پذیر، درد معده در اثر خوردن لبنیات، سوزش معده یا ریفلاکس، یبوست، بالا بودن چربی خون و غیره)
 • سایر مشکلات و بیماری های مزمن از قبیل PKU، اپیلپسی (صرع)، سندروم پیش از قاعدگی (PMS)، استرس های روحی شدید، مشکلات قلبی عروقی، پوکی استخوان، آلرژی به مواد غذایی، آنوراکسیا (بی اشتهایی عصبی)، مشکلات هورمونی، فشار خون بالا، دوران بارداری و دوران شیردهی.

انواع دکتر تغذیه آنلاین و مستقیم

همان طور که تمامی رشته های پزشکی و پیراپزشکی حوزه های کاری و عملکردی متفاوتی دارند، متخصصین علوم تغذیه نیز می توانند در زمینه های مختلفی فعالیت کرده و با افراد مختلفی سروکار داشته باشند. در ادامه به انواع پزشکان تغذیه و حوزه کاری هر یک اشاره می کنیم:

 • متخصصان تغذیه و سلامت (این افراد برای ارگان های دولتی و اداره ها فعالیت می کنند.)
 • متخصصین کلینیکی و بالینی (این افراد در بیمارستان ها فعالیت دارند و اغلب به صورت مستقیم با بیماران در ارتباط هستند.)
 • پزشکان عمومی فعال در حوزه تغذیه (این پزشکان به دلیل عمومی بودن مدرکشان به صورت جنرال با دامنه وسیعی از بیماران سروکار دارند. این افراد عموما در کلینیک ها، مطب ها و درمانگاه ها فعالیت می کنند.)
 • مربیان آموزشی در حوزه تغذیه (این افراد در زمینه برگزاری کارگاه های عمومی و تخصصی آموزشی تغذیه در محیط های آموزشی از جمله دانشگاه ها فعالیت دارند.)
 • متخصصان صنایع غذایی (این افراد در کارگاه ها و کارخانه های سازنده مواد غذایی به کنترل کیفیت و تولید مواد غذایی نظارت می کنند.)
 • محققان متخصص در حوزه علوم تغذیه ( این افراد در مراکز تحقیقاتی فعالیت دارند و در زمینه پیشرفت علم تغذیه فعالیت می کنند.)
 • متخصص تغذیه آنلاین ( این افراد به صورت غیر حضوری و از طریق وب سایت به مشکلات مراجعین رسیدگی کرده و برنامه غذایی و رژیم های آنلاین و از راه دور ارائه می دهند.)

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ارائه شده در این مقاله، پیشنهاد می کنیم در صورت قرارگیری در هر یک از شرایط ذکر شده به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کنید.

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من