آیا شما نیز جزو افرادی هستید که بعد از یک تمرین ورزشی دچار درد عضلات شده‌اید؟ فکر می‌کنید دلیل این دردها چیست؟
هنگامی که فردی وزنه‌ای را بلند می‌کند عضلات فعال او به طور مستمر تحت فشار قرار می‌گیرد تا سایز آن‌ها به تدریج افزایش پیدا کند. اما تلاشی که فرد در طول تمرین می‌کند ممکن است باعث شود فرد به طور موقت دچار دردی به نام «درد عضلانی با شروع تاخیری» یا DOMS شود. تا زمانی که DOMS وجود دارد عضلات فرد استراحت کرده، بازسازی می‌شوند، و رشد می‌کنند.

علت درد عضلات بعد از ورزش 1
برای افزایش قدرت، استقامت و یا سایز عضلانی فرد باید وزنه کافی بلند کند و یا تمرینات خود را به اندازه کافی تکرار کند تا خستگی موقت به سراغش بیاید و دچار فشار مضاعف بر عضلات شود. تلاش مورد نیاز برای ایجاد خستگی عضلانی ممکن است به راحتی منجر به شروع DOMS شود، مخصوصا اگر فردی تازه کار در وزنه برداری هستید و یا در مقدار وزن و یا فرکانس روال وزنه‌برداری معمول خود تغییراتی را ایجاد کرده‌اید. گرچه هنوز مشخص نشده است که دقیقا چه چیزی باعث DOMS می‌شود، اما بر اساس نظریه‌های فعلی علت آن ترکیبی پارگی میکروسکوپیک در بافت عضلانی فرد و التهاب در داخل فیبرهای بافت عضلانی او می‌باشد.

 

فرایند عضله سازی

افزایش سایز عضله به مقدار زیاد به دلیل آسیب به بافت عضلانی ناشی از فشار مضاعف (overload) می‌باشد. لن کراویتز، محقق ورزشی در دانشگاه نیومکزیکو در این باره می‌گوید هنگامی که بر عضلات خود فشار مضاعف وارد می‌کنید میکروتروماها در فیبر عضلانی، شروع به یک واکنش التهابی ایمنی می‌کنند که منجر به ترشح هورمون‌ها و عوامل رشد مرتبط با ترمیم و بازسازی بافت عضلانی خواهد شد که در نهایت نتیجه افزایش مساحت سطح مقطع فیبر عضلانی و افزایش قدرت است. در طول فرایند بهبودی، التهاب و آسیب بافتی باعث تحریک انتهای عصبی در عضلات شده و منجر به DOMS خواهد شد.

علت درد عضلات بعد از ورزش 2

کاهش درد

درد مربوط به DOMSدر طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت به اوج خود می‌رسد و بعد از آن به خودی خود در عرض ۳ تا ۷ روز برطرف خواهد شد. نمی‌توان مدت زمان این دوره بهبودی را کم کرد اما برای کاهش ناراحتی ناشی از این شرایط می‌توانید چند کار انجام دهید که در ادامه این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

ابتدا باید این را بدانید ک در طول بهبودی عضلات دردناکتان به مقدار زیادی زمان برای استراحت نیاز دارند. در صورت لزوم می‌توانید یک چیز سرد مانند یخ را بر روی آن قرار دهید، عضلات خود را با باند ببندید و یا عضله‌ خود را بالاتر از سطح قلبتان قرار دهید.
همچنین می‌توانید عضلات خود را کشیده و یا ماساژ دهید. می‌توانید با انجام تمرینات ایروبیک با شدت کم، جریان خون به عضلات خود را افزایش بدهید. همچنین می‌توانید از داروهای نسخه‌ای یا غیر نسخه‌ای، ضد التهابی غیر استروئدی از قبیل ایبوپروفن یا آسپرین هم استفاده کنید.

 

چه زمانی باید نگران شوید

DOMS با دردهای حادی که در وزنه برداری در حین و یا بلافاصله بعد از تمرینات سنگین بر اثر فشار زیاد ایجاد می‌شو فرق می‌کند. در برخی از موارد اگر این درد ناتوان کننده مداوم و شدید و همراه با تورم بافت‌های عضلانی و ادرار تیره باشد ممکن است علائمی از رابدومیولیز باشد.
رابدومیولیز عارضه‌ای است که در آن فیبرهای عضلانی به طور شدید تجزیه شده و باعث خواهد شد میوگلوبین به داخل جریان خون نشت کند. در صورتی که این مشکل درمان نشود میوگلوبین بیش از اندازه ممکن است به صورت جدی به کلیه‌ها آسیب زده و منجر به نارسایی کلیه و یا حتی مرگ شود. چنانچه علائمی را در خود مشاهده کردید که باعث شک شما به رابدومیولیز شده است بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من