دکتر مارک تارنوپولسکی، متخصص اعصاب در دانشگاه مک مستر در اُنتاریو معتقد است ورزش کردن ارزشمندترین کمک به سلامت بدن است و اگر دارویی مانند ورزش کردن وجود داشته باشد  با ارزش‌ترین دارویی خواهد بود که بشریت تا کنون به چشم خود دیده است و یا تارنوپولسکی و سایر پژوهشگران ورزش را بهترین تقویت کننده برای بدن از بیماری‌های مهم گرفته تا زیبایی پوست و بهبود خلق و خو میدانند. میبینید که تا چه اندازه بر روی فواید ورزش کردن برای بدن تأکید شده است.
بارها این جمله را شنیده‌ایم که ورزش کردن برای بدن و سلامتی بدن مهم است اما آیا می‌دانید که ورزش کردن چگونه به بدن کمک می‌کند و آیا می‌دانید بدن شما به چه نوع ورزشی و به چه میزانی نیازمند است؟ ما در این مقاله سعی کرده‌ایم مهم‌ترین فواید ورزش کردن برای بدن را نام برده و توضیح دهیم.

فواید ورزش کردن برای بدن

تقویت مغز از فواید ورزش کردن است

ورزش کردن باعث افزایش جریان خون به مغز و همچنین باعث رشد رگ‌های خونی جدید و تغذیه سلول‌های مغزی می‌شود. بر اساس مطالعات جدید وقتی ورزش می‌کنیم پروتئینی از بدن ترشح می‌شود که کاتپسین B نام دارد و مستقیما با حافظه و شناخت ارتباط دارد. تأثیرگذاری این پروتئین بر روی مغز و حافظه به پزشکان در یافتن روشی برای مقابله کردن با خطر زوال عقل و سایر بیماری‌های انحطاطی مغز از قبیل آلزایمر و پارکینسون کمک می‌کند.

 

ورزش کردن باعث بهبود خلق و خو می‌شود

با انجام دادن ورزش استرس در شما کاهش یافته و همچنین خواب و روحیه شما بهبود می‌یابد. ورزش باعث کاهش احتمال ابتلا به افسردگی و اضطراب شده و حتی می‌تواند در درمان این اختلالات بسیار مؤثر واقع شود.

 

بهترین گزینه برای درمان پوست است

ورزش کردن جریان خون را در بدن افزایش داده و باعث می‌شود که پوست بتواند اکسیژن و مواد مغذی بیشتر را جذب کرده و در نتیجه پوستی درخشان‌تر با ظاهری بهتر داشته باشیم.

 

با ورزش جوان بمانید

با ورزش کردن تعادل و انعطاف پذیری شما بهبود یافته و در نتیجه علاوه بر اینکه می‌توانید سریع‌تر حرکت کنید و احساس جوانی داشته باشید، حتی ثابت شده است که با ورزش کردن 5 سال به عمر انسان اضافه می‌شود چرا که با ورزش کردن سرعت روند پیری سلول‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

 

روند بهبود از فواید ورزش کردن است

بر اساس مطالعات انجام شده افرادی که به بیماری‌هایی از قبیل دیابت نوع 2، آرتروز، یا نارسایی قلبی مبتلا هستند و یا افرادی که در حال گذراندن روند بهبودی از سکته مغزی هستند، ورزش کردن باعث می‌شود بهبودی موفق‌تری در مدیریت نشانه‌ها داشته باشند و سریع‌تر به بهبودی برسند. این باور قدیمی اشتباه که می‌گوید افرادی که به ورم مفاصل و یا کمر درد مبتلا هستند نباید از مفاصل خود استفاده کنند  را جدی نگیرید و آن را فراموش کنید. شما می‌توانید با انجام صحیح تمرینات ورزشی مناسب نتایج معجزه آسای ورزش را در خود مشاهده کنید.

 

ورزش به روند کاهش وزن شما کمک زیادی می‌کند

همه ما می‌دانیم که از فواید ورزش کردن کاهش وزن و تناسب اندام است. اگر قصد کاهش وزن دارید در کنار رژیم غذایی سالم خود ورزش کردن را از یاد نبرید. اما باید این را هم در نظر داشته باشید که ورزش باعث عضله‌سازی و افزایش اشتها می‌شود و از این رو شاید سرعت کاهش وزن را کمی پایین بیاورد. اما در عوض ورزش کردن باعث سوزاندن کارآمدتر چربی شده و سلول‌های چربی را کاهش می‌دهد. حتما نباید برای ورزش کردن به باشگاه بروید و یا از لوازم گران قیمت استفاده کنید. می‌توانید در فضای باز ورزش کنید و یا حتی برخی از تمرینات ورزشی را در خانه هم می‌توانید انجام دهید. به طور کلی توصیه می‌شود در هفته 150 دقیقه ورزش کنید که 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه را شامل می‌شود. افرادی هم هستند که زمان کافی برای انجام تمرینات ورزشی ندارند. به این دسته از عزیزان توصیه می‌شود 10 دقیقه تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) انجام دهند. این مقدار تمرینات با شدت بالا با یک جلسه 45 دقیقه‌ای ورزش برابری می‌کند. از دیگر تمرینات ورزشی که در این راستا توصیه می‌شود دویدن و شنا و دوچرخه‌سواری است. این تمرینات باید با سرعت و قدرت بالا انجام شود. این نکته را باید یادآور شویم که شدت بالای تمرینات ورزشی ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد و بهتر است پیش از تمرینات ورزشی مشورتی با پزشک خود داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من