تناسب اندام امروزه یکی از مبحث‌های مهم در جامعه است. اما از بین کسانی که برای تناسب اندام دست به رژیم‌های مختلف می‌زنند و کسانی که روش‌های زیادی را امتحان می‌کنند چند نفر واقعا به نتیجه دلخواه می‌رسند؟ چند نفر از روی اصول وزن کم می‌کنند. وزن چند نفر ثابت می‌ماند و دوباره دچار اضافه وزن نمی‌شوند؟

میزان نرمال کاهش وزن در یک دوره زمانی

رژیم‌های غذایی متنوعی وجود دارد اما آیا همه این رژیم‌ها ما را به نتایج دلخواه می‌رسانند؟ میزان نرمال کاهش وزن در یک دوره زمانی چقدر است؟ در این مقاله پاسخ سؤال‌های خود را دریافت می‌کنید. بازده رژیم‌ها بسته به نوع آن‌ها متفاوت است. رژیم کاهش وزنی خوب است که فاکتورهای زیر  را داشته باشد.

 

کاهش وزن اگر  خیلی سریع صورت بگیرد ممکن است عوارض جانبی مخربی داشته باشد و کارایی چندانی نیز نداشته باشد به این معنی که احتمال اینکه کسی که به سرعت وزن خود را کاهش می‌دهد مجددا به وزنش اضافه شود، از فردی که از روی اصول وزن کم می‌کند بیشتر است.
برخی برای اینکه در مجلس رسمی خاصی که پیش رو دارند بتوانند لباس مورد علاقه خود را به تن کنند و یا به خاطر اینکه دوست دارند زندگی سالم‌تری را تجربه کنند می‌خواهند به سرعت وزن کم کنند. این دسته از افراد باید حواسشان باشد که از محدوده کاهش وزن بی‌خطر خارج نشده و زیاد به خود فشار وارد نکنند.
مدیکال دیلی گزارش می‌دهد اگر در مرحله کاهش وزن قرار دارید و در حال تلاش برای رسیدن به تناسب اندام هستید شاید روند کاهش وزن برای شما به اندازه‌ای که انتظار دارید سریع نباشد. برای اینکه در هنگام تغییر در بدن خود به سلامتی شما آسیب وارد نشود یک سری محدودیت‌های وجود دارند که البته برای همه اشخاص یکسان و مثل هم نیست.
رژیم‌های غذایی که با کاهش سریع وزن همراه هستند ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند که مخرب است اما با وجود این عوارض هم کارایی چندانی برای شما نداشته باشند. این را همیشه به یاد داشته باشید که افرادی که خیلی سریع وزن کم می‌کنند احتمال اینکه دوباره وزنشان اضافه شود بیشتر است.
از عوارض کاهش سریع وزن می‌توان به خستگی، تهوع، اسهال، یبوست، سنگ کیسه صفرا و ریزش مو اشاره کرد. برخی از رژیم‌های غذایی که محدودیت‌های بسیار دارند ممکن است باعث سوء تغذیه شده و گیجی و خستگی در فرد و اختلال در تمرکز و یا افسردگی را به دنبال داشته باشد. علاوه بر این در این نوع رژیم‌ها فرد به اندازه کافی مواد مغذی دریافت نمی‌کند و همین امر می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به عفونت کند. یکی دیگر از عوارضی که این گونه برنامه‌های غذایی کاهش وزن برای بانوان دارد این است که در چرخه قاعدگی در بانوان اختلال ایجاد می‌کند و یا در صورت وجود اختلال آن را افزایش می‌دهد.
فردی که در روز کمتر از 800 کالری دریافت کند و در طول هفته به میزان ۳ پوند (۱.۳ کیلوگرم) کاهش وزن دارد ممکن است عوارض جانبی مذکور را داشته باشد. شاید این کاهش وزن چندان هم سریع به نظر نرسد اما کارشناسان معتقدند کاهش وزن باید آهنگی کندتر داشته باشد. در واقع کسی که قصد دارد وزن خود را با یک برنامه غذایی خاص و تغییر در سبک زندگی‌اش کاهش دهد باید از این روند لذت ببرد تا آن را در بلندمدت حفظ کند. از این رو متخصصان توصیه می‌کنند ۵ تا ۱۰ درصد از وزن بدن طی یک بازه زمانی بیش از شش ماه باید طول بکشد.
به عنوان مثال فردی که در حال حاضر 113 کیلوگرم وزن دارد و قصد دارد وزن خود را کاهش دهد، ایده‌آلش این است ۵.۵ تا ۱۱ کیلوگرم از وزن خود را طی شش ماه یا یک تا دو کیلوگرم از وزن خود را در ماه کاهش دهد.
بدن در کاهش وزن سریع ممکن است وقت‌هایی که حس گرسنگی می‌کند به جای چربی آب و عضله بسوزاند و به همین دلیل است که کارشناسان کاهش وزن تدریجی را توصیه می‌کنند. جالب است بدانید وقتی توده عضلانی خود را از دست می‌دهید کاهش وزن شما دشوارتر به نظر می‌رسد.
در زندگی موارد زیادی هستند که بهتر است آهسته و پیوسته طی شوند تا نتیجه بهتری حاصل شود. کاهش وزن نیز یکی از همین موارد است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من