شاید تعجب کنید اما سرپا بودن می‌تواند در پیشگیری از چاقی بدن شما مؤثر بوده و باعث تناسب اندام شما شود. شما می‌توانید با ایستادن و سرپا ماندن از چاقی بدن خود جلوگیری کنید.

پیشگیری از چاقی بدن با سرپا ماندن

پژوهشگران اخیرا مطالعاتی در این زمینه انجام داده‌اند که نتایج آن‌ها نشان می‌دهند افرادی که در طول روز، حداقل یک چهارم از کل روز را سرپا هستند کمتر از سایر افراد در معرض چاقی قرار می‌گیرند.
نتیجه تحقیقاتی که در دانشگاه تکزاس و دانشگاه جورجیا انجام شد نشان داد که احتمال چاقی در مردانی که در طول روز به مدت یک چهارم کل روز را سر پا می‌ایستند ۳۲ درصد کمتر از سایر افراد است. اگر نیمی از روز را سر پا بایستند این عدد در آن‌ها به ۵۹ درصد می‌رسد.
و اما در مورد زنان، زنانی که در طول شبانه روز یک چهارم آن را سرپا می‌ایستند 35 درصد و اگر نیمی از روز را سر پا بایستند 47 درصد کمتر به چاقی شکم مبتلا می‌شوند و در صورتی که سه چهارم روز را سر پا بایستند این عدد در آن‌ها به 57 درصد می‌رسد. هیچ رابطه‌ای در این پژوهش بین ایستادن و سندروم متابولیک در بین زنان و مردان مشاهده نشد. سندروم متابولیک به وجود گروهی از عوامل خطر‌ساز برای بروز بیماری ‌های قلبی- عروقی و دیابت در یک شخص گفته می‌شود.
در این پژوهش که سرپرست آن دکتر «کرم شاوال» بود اطلاعات بیش از ۷۰۰۰ فرد بزرگسال را بررسی کردند. در این پژوهش این تیم علاوه بر بررسی رابطه بین عادات ایستادن فرد و چاقی، ریسک متابولیک را هم مورد ارزیابی قرار دادند. علاوه بر این آن‌ها فعالیت بدنی را نیز در کنار ایستادن مورد بررسی و مطالعه قرار دادند. نتیجه این مطالعه نشان داد افرادی که از دستور‌العمل (۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی ملایم یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید) پیروی کرده بودند نسبت به سایر افراد کاهش قابل توجهی در احتمال بروز چاقی داشتند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من