بیماری های شایع مو چیست

علاوه بر عوامل ژنتیکی و تغذیه بیماری‌های مختلفی هم وجود دارند که رشد و سلامت مو ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این بیماری‌ها د ربرخی از موارد منجر به ریزش دائم یا موقت موها می‌شوند. برخی از بیماری‌های رایجی که امروزه شاهد آن هستیم به علت مشکلات تغذیه‌ای است. بخصوص افرادی که برای کاهش وزن خود از رژیم‌های شدید غذایی می‌خواهند ناگهان وزن زیادی کم ‌کنند. چنین افرادی ممکن است دچار مشکلات تغذیه‌ای و کمبود مواد اساسی در بدن شوند و یک تا 3 ماه بعد ممکن است دچار ریزش شدید موی خود شوند. در ادامه به معرفی رایج‌ترین بیماری‌های موی سر خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بیماری های شایع مو چیست

شوره سر

وقتی لایه رویی پوست سر به صورت غیر طبیعی پوسته پوسته می‌شود، شوره سر ایجاد می‌شود. شوره سر به صورت قطعاتی ریز، پولک مانند و تقریباً گرد است که به طور معمول روی هم جمع شده و از پوست سر جدا می‌شود. شوره سر ممکن است به شکل موضعی باشد به طور مثال فقط پیشانی، شقیقه‌ها و یا گردن باشد و یا می‌تواند در تمام سر گسترش یابد.
به طور کلی 2 نوع شوره سر وجود دارد که بر اساس ساختار و چسبندگی آن به شوره سر خشک و شوره سر چرب تقسیم می‌شود.

شوره سر خشک

این نوع شوره سر معمولا کوچک و سفید است و به پوست سر نمی‌چسبد و وقتی فرد شروع به شانه زدن موی خود می‌کند مانند برف پخش شده و می‌ریزد. این شوره از لحاظ زیبایی ناخوشایند است. شوره خشک به طور معمول مملو از میکروارگانیسم‌های انگلی و قارچ‌های بسیار ریز است که نام دیگر آن‌ها اسپور دو مالاسه می‌باشد. این میکروفلورهای بیماری‌زا با خارش سر شدتشان بیشتر می‌شود.

شوره سر چرب

شوره سر چرب بزرگ‌تر از شوره‌های خشک است چراکه به دلیل چرب بودن به یکدیگر می‌چسبد. رنگ این شوره‌ها تقریبا سفید است چراکه چربی سر که به عنوان سیمان بین آن‌ها به کار می‌رود، باعث تیره‌شدن آن‌ها می‌شود. این شوره‌ها به پوست سر چسبیده و نوعی حالت گلی متراکم، چرب و ناراحت کننده ایجاد می‌کنند که باعث کلفت و خفه شدن پوست سر می‌شود. این مساله معمولا باعث ریزش موی سر می‌شود.
شوره سر که از ناراحتی‌های رایج پوست سر است و علل گوناگونی از جمله عوامل عصبی، کمبود ویتامین‌های A و E و تغذیه نامناسب، ابتلا به یبوست، اختلال در کارایی تیروئید، هیپوفیز و لوزالمعده، عوامل ژنتیکی و … دارد.

موخوره

یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن موخوره خشکی موها است. موخوره به این  معناست که از قسمت نوک مو شکافی ایجاد شده و تار مو را به دو یا چند تار نازک تر تقسیم می کند. در بیشتر مواقع مشاهده می شود که در نواحی دچار موخوره موها کم رنگ تر و شکننده تر هستند.سعی کنید از شانه فرد دیگر استفاده نکنید زیرا موخوره به صورت مسری عمل می کند.

به طور مثال اگر فرد موی خود را با شانه فرد دیگری که مبتلا به موخوره است شانه کند، پس از مدتی دچار موخوره خواهد شد.
خواهید دید که اگر 3یا 4 تار از موهای شما دچار موخوره شده باشد، به تدریج موخوره تمام موهای شما را فراخواهد گرفت.
افرادی که دچار بیماری های گوارشی هستند نیز به دلیل اینکه  به خوبی نمی توانند مواد غذایی و ویتامین ها را هضم و جذب کنند، بیشتردر معرض ابتلا به موخوره قرار دارند.

پرمویی

در برخی از آقایان و همچنین خانم‌ها رویش موهای بدن بیشتر از سایرین است. بدن این دسته از افراد به طور کامل پوشیده از مو است و این موها بیشتر در بالاتنه بر روی پشت دست‌ها، پاها، اطراف ریش و سبیل و حتی روی گونه‌ها رشد می‌کند. به این پدیده هیپرتیریکو لانوژنیوز گفته می‌شود. (لانوگو پوششی کرکی می‌باشد که جنین را در طول زندگی درون رحمی او می‌پوشاند و پیش از تولد و یا چند روز بعد از آن از بین می‌رود).

هیپرپلازی

برخی از آقایان در سیستم موهای خود مشکلی دارند که آن را هیپرپلازی یا پدیده موهای غول‌آسا می‌گویند. این مشکل به این صورت است که در آن دو، سه و یا حتی چهار تار مو در یک ریشه گرد هم آمده و این وضعیت معمولا در ریش یا سبیل مشاهده می‌گردد. برای اصلاح چنین وضعی به کار بسیار دقیقی نیاز است چرا که این موهای بلند و سیاه رنگ معمولا اصلاحشان سخت است و تنها راه حل آن جراحی است.

غدد پوست سر

در دوران بلوغ معمولا غدد خوش‌خیمی بر روی پوست سر نوجوان بروز پیدا می‌کند که اندازه آن‌ها می‌تواند بین یک ذره خیلی کوچک و اندازه یک تخم مرغ متغیر باشد. برای افرادی که روی پوست صورت خود دارای غده هستند اصلاح سر کار حساسی است و موهای این منطقه هم به دلیل اینکه خوب تغذیه نمی‌شود، ممکن است ریزش پیدا کند. با استفاده از عمل جراحی و برداشتن غده‌ها با استفاده از بی حسی موضعی می‌توان این مشکل را حل کرد.

کچلی

گرچه شاید امروزه به دلیل پیشرفت‌های بهداشتی دیگر اثر چندانی از این بیماری دیده نمی‌شود اما جالب است بدانید که احتمال سرایت بیماری کچلی از طریق حیوانات خانگی (سگ و گربه) همیشه وجود دارد . امروزه نگهداری این حیوانات در منازل بیشتر شده و از این رو افراد باید در این مورد احتیاط کنند. قارچ‌های میکروبی عامل پیدایش کچلی هستند.

دو نوع کچلی به طور کلی وجود دارد که یکی از آن‌ها به پوست سر حمله‌ور می‌شود و دیگری مو را مبتلا می‌کند که در هر 2 مورد قارچ‌های انگلی، لایه شاخی پوست و مو از کراتین تغذیه می‌کنند. اگر خودتان متوجه این بیماری در خود شده‌اید و یا آرایشگر و یا پزشک عمومی وجود این مورد تشخیص را داده است باید حتما به متخصص مراجعه کنید.

خارش پوست سر

خارش سر علت های مختلفی دارد که یافتن آن آسان است. پوست سر ممکن است به دلیل تحریکات شیمیایی که بر روی آن انجام می‌شود (تحریکاتی از قبیل رنگ کردن، صاف کردن مو و …) دچار خارش شود. این نوع خارش‌ها باید جدی گرفته شوند چرا که اکثرا آن ها نشان‌دهنده مشکلاتی از قبیل آلرژی، اگزما یا ناراحتی‌های دیگر است و نیاز است تا با یک متخصص مشورت شود.

این خارش‌ها که خود یک هشدار محسوب می‌شوند نوعی واکنش اعتراض گونه از سوی بدن محسوب شده که با مواد شیمیایی مصرف شده برای به اصطلاح زیبا شدن مو مخالفت می‌کند.

شکنندگی موها

شکنندگی موها از جمله مشکلاتی است که روز به روز بیشتر رواج پیدا کرده و معمولا در افرادی که موهای خود را زیاد دستکاری می‌کنند بیشتر رخ می دهد. موها در این حالت شکننده شده و در فاصله یک سانتی‌متری پوست سر می‌شکند. عامل ایجاد کننده شکنندگی در این مورد هم استفاده زیاد از مواد شیمیایی و دستکاری بیش از اندازه موها می‌باشد.
برای معالجه موهای شکننده، تقریباً از همان مواردی استفاده می‌شود که در مورد موخوره مطرح شد. تنها فرق آن این است که پیش از هر کاری باید مو را تا حد امکان کوتاه کرد و این در حالی است که در موهایی که مبتلا به موخوره هستند اگر فقط نوک مو کوتاه شود کفایت می‌کند.

بیماری مروارید

بیماری مروارید به این صورت است که در آن مو در یک یا چند نقطه از بدن متورم می‌شود. و از آنجایی که حالتش شبیه به دانه‌های خیلی ریز مروارید است به آن بیماری مروارید گفته می‌شود. این نقاط  تورمی نشانه ضعف مو در این نقاط می‌باشد که منجر می‌شود مو در این ناحیه پاره و شکسته شود. عامل اصلی، استفاده از شوک‌های حرارتی از قبیل خشک کردن مو با حرارت زیاد، استفاده بیش از اندازه از وسایل فر زدن و یا صاف کردن مو و غیره می‌باشد که باعث حرارت می‌شود. این مشکل با استفاده از روش شستشو با روغن در دفعات مکرر، قابل درمان است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من