لایه‌ برداری پوست و فواید و مضرات آن

لایه برداری با لیزر

پوست همه افراد حداقل یک بار در طول عمرشان دارای سلول‌های مرده می‌شوند که برای حذف این سلول‌های مرده باید پوست لایه‌ برداری شود. سلول‌های مرده از اتفاقات رایج است که برای پوست هر فردی ممکن است رخ بدهد.
این سلول‌های مرده در برخی از افراد در پوست صورتشان بیشتر از سایر نقاط بدن است. برای حذف و از بین بردن این سلول‌های مرده، پوست باید لایه‌برداری شود.

لایه‌ برداری پوست

انواع مختلف لایه برداری پوست

لایه برداری مکانیکی 

لایه برداری شیمیایی 

لایه برداری با لیزر

لایه‌ برداری پوست:

به فرآیند برداشتن سلول‌های مرده‌ پوستی از لایه‌ بیرونی لایه‌ برداری پوست گفته می‌شود. سلول‌های مرده بر روی پوست باعث می‌شوند منافذ پوست مسدود شوند و علائم پیری زودتر بر روی صورت ظاهر شوند.
فرآیند لایه‌برداری به 3 صورت شیمیایی، مکانیکی و با لیزر انجام می‌شود. لایه‌ برداری اگر متناسب با نوع پوست صورت نگیرد می‌تواند به پوست آسیب برساند از این رو برای اینکه پوست آسیب نبیند باید نوع پوست خود را به خوبی بشناسید.
بعد از اینکه نوع پوست خود را تشخیص دادید باید بهترین فرایند لایه‌ برداری که مناسب با پوست شماست را انتخاب کنید که لایه‌ برداری مناسب پوست صورت شما می‌تواند با استفاده از مواد شیمیایی یا ابزارهای مکانیکی باشد که در ادامه به معرفی این نوع لایه‌برداری ها خواهیم پرداخت.

لایه‌برداری شیمیایی

در این روش از مواد لایه بردار شیمیایی استفاده می‌کنند. موادی از قبیل اسید گلیکولیک، اسید مالیک، اسید سالیسیلیک و … که این نوع از لایه‌برداری بیشتر در مراکز پزشکی و توسط افراد حرفه‌ای انجام می‌شود.
در این نوع از لایه‌برداری مواد شیمیایی لایه بردار را بر روی نواحی مورد نظر قرار می‌دهند. اکثر لایه‌بردارها دارای آلفا هیدروکسی اسیدها یا آنزیم‌هایی هستند که باعث شل شدن پوست می‌شوند. بعد از آن پوست به آرامی لایه‌‍برداری شده و سلول‌های مرده از بین می‌روند. مواد شیمیایی لایه بردار سلول‌های پوستی را در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. این روش برای افرادی که قصد درمان جوش‌های پوستی خود را دارند مفید است.

لایه برداری شیمیایی به سه دسته سطحی، متوسط و عمیق تقسیم می شود.

فرآیند مکانیکی

در این فرایند از وسایلی درشت و زمخت برای لایه‌ برداری پوست استفاده می‌شود. وسایلی از قبیل پارچه‌های میکروفایبر، لایه بردارهای صورت میکرو و … مواد ساینده از قبیل نمک، اسفنج‌های شکر یا برس‌های مخصوص هم در آن استفاده می‌شود. اکثر لایه‌بردارهای صورت را می‌توان بدون نسخه تهیه کرد.
این روش را بیشتر در خانه استفاده می‌کنند. با کمک این مواد شن مانند و ریز لایه‌برداری انجام می‌شود. این مواد باعث می‌شوند پوست‌های مرده‌ی صورت از بین رفته و پوستی جدید نرم و بدون لک باقی بماند.

انواع لایه برداری مکانیکی می توان به کرم های اسکراب، روش های سنتی(کیسه کشیدن در حمام و..)، و میکرودرم اشاره داشت.

لایه برداری با لیزر

یکی از محبوب ترین نوع لایه برداری، لایه برداری با لیزر است که امروزه به صورت وسیع در کلینیک های پوست انجام می گیرد. از این روش برای برطرف کردن جای زخم، بهبود لک های قهوای صورت و به طور کلی ضایعات پوستی استفاده می شود.

لایه برداری با لیزر به دو گروه تقسیم می شود

گروه اول: در این حالت به صورت کامل یک ناحیه از پوست را لایه برداری می کنند 

گروه دوم : در این گروه لایه برداری، به لایه برداری فرکشنال معروف است. این نوع لایه برداری نسبت به گروه اول از عوارض کمتری برخوردار است و در برطرف سازی لک ها و چین و چروک محبوب است.

لایه برداری با لیزر

انواع مختلف پوست و روش لایه برداری

پوست معمولی و مختلط : افرادی که در این دسته قرار دارند می توانند از هر نوع لایه برداری که می خواهند استفاده کنند.

پوست خشک پوسته پوسته و دارای خارش : برای لایه برداری این نوع پوست بهتر است از روش های گیاهی استفاده شود.

پوست چرب براق و چرب است : اگر دارای این پوست می باشید باید بدانید که پوست چرب در برابر ابزار و محصولات قوی دارای تحمل بالایی است به گونه ای که می توانید تا پنج با در هفته از لایه بردارها استفاده کنید.

پوست حساس : استفاده از اسکراب های قوی در این نوع پوست اکیدا ممنوع است و می تواند باعث قرمزی و التهاب شود. می توانید از یک لیف نرم برای لایه برداری استفاده کنید. ماساژ صورت را از یاد نبرید.

مضرات لایه‌ برداری پوست

1- لایه‌برداری اگر به روشی صحیح انجام نشود ممکن است باعث قرمز شدن پوست بشود.
2-مصرف مداوم مواد شیمیایی لایه بردار ممکن است منجر به سرمازدگی پوست ‌شود.
3-ممکن است برخی از محصولات لایه‌بردار گران‌ باشند.
4-در لایه‌برداری پوست باید بسیار دقت کرد تا به این ترتیب از آسیب رسیدن به پوست جلوگیری شود. این آسیب‌ها در آینده ممکن است مشکلات پوستی پیچیده‌ای را برای پوست ایجاد کنند.

فواید لایه‌ برداری پوست

لایه‌برداری سلول‌های پوستی مرده را از بین می‌برد و صورت شما را از دیگر لکه‌های سیاه پوستی پاک می‌کنند. به این ترتیب همه جوش‌های سر سیاه و سر سفید از بین می‌روند. علاوه بر این که وضعیت پوست را بهبود می‌دهد آن را نرم هم می‌کند. لایه‌ برداری پوست را جوان می‌کند.

هرچند وقت صورت باید لایه‌ برداری شود؟

بهتر است هر فرد 2 بار در هفته صورت خود را لایه‌برداری کند. البته اگر دارای پوستی نرم هستید بهتر است این کار را یک بار در هفته انجام دهید. به این ترتیب از حساس شدن پوست خود جلوگیری می‌کنید. افرادی که در مناطقی گرم زندگی می‌کنند بهتر است بیش از 2 بار در هفته پوست خود را لایه‌برداری کنند. به این ترتیب مانع جمع شدن سلول‌های مرده‌ پوستی بر اثر آفتاب‌سوختگی می‌شوند.

بهترین زمان برای لایه برداری پوست

بهترین زمان برای برای لایه برداری پوست زمانی است که اشعه خورشید قدرت کمتری داشته باشد. بنابراین می توان گفت بهترین زمان برای انجام این کار زمستان و پاییز است. لایه برداری را هر سه یا شش ماه تکرار کنید. این کار باعث جوان ماندن پوست و جلوگیری از بیماری های پوستی می شود.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من