افزایش وزن و یا به اصطلاح وزن‌گیری کودکان و نحوه تغذیه آن‌ها از نگرانی‌هایی است که همیشه والدین به آن فکر می‌کنند. البته مادران نباید به حساسیت اطرافیان خود درباره وزن و جثه فرزند خود اهمیت بدهند. در این مورد فقط به گفته‌های پزشک متخصص کودک توجه کنند. در این مقاله چند توصیه غذایی برای وزن‌گیری کودکان شما را فهرست کرده‌ایم. نکته‌ای که والدین باید به آن بسیار توجه داشته باشند این است که به هیچ عنوان برای وزن‌گیری کودکان خود از غذاهای بی‌ارزش استفاده نکنند.

توصیه‌های غذایی برای وزن‌گیری کودکان

 

چند توصیه غذایی برای وزن‌گیری کودکان:

1- در طول روز لبنیات باید بخش اعظم تغذیه کودک شما را شامل شود. فرزند شما با خوردن لبنیات علاوه بر اینکه به سلامتی‌اش کمک می‌شود، منجر به وزن گیری بهتر او نیز خواهد شد. از این رو می‌توانید از شیر پرچرب، ماست میوه‌ای، انواع خامه، کره و… استفاده کنید.

 

2- برای اینکه کودک شما بهتر وزن بگیرد باید از مواد غذایی در برنامه روزانه‌اش استفاده کنید که حاوی مقادیر زیادی پروتئین و فیبر باشند. مواد غذایی از قبیل موز یا کره بادام‌ زمینی علاوه بر پروتئین و فیبر منابعی غنی از مواد مغذی نیز می‌باشند.

 

3- استفاده از کره در پخت غذاهای کودک در وزن‌گیری کودکان مؤثر است. یکی از خوراکی‌هایی که یه این منظور می‌توانید استفاده کنید سیب‌زمینی است. کودکان معمولا پوره سیب‌زمینی دوست دارند. پوره را با استفاده از کره تهیه کرده و از پوره در کنار غذاهای مختلف استفاده کنید تا به این ترتیب به وزن‌گیری کودکتان کمک کرده باشید.

 

4- استفاده از غلات در برنامه غذایی همه افراد به ویژه کودکان ضروری است. می‌توانید از غلات مختلفی مانند گندم، جو، ماش و… در انواع سوپ استفاده کنید تا نیاز اساسی خود و فرزندتان را به این ماده غذایی برطرف سازید. با استفاده از جوانه ماش و پودر جوانه گندم، حتی به مقدار کم مقادیر زیادی از مواد مغذی را به کودکتان برسانید و باعث وزن‌گیری کودکان شوید.

 

5- از دیگر مواد غذایی مهم برای کودکان گوشت می‌باشد. انتخاب نوع گوشت نیز مهم است. چرا که علاوه بر این که نیاز بدن را به مواد مغذی آن برطرف می‌کند باعث وزن‌گیری کودکان هم می‌شود. برای مثال برای طبخ سوپ و یا غذای کودک از گوشت‌های استخوان‌دار استفاده کنید چرا که این گوشت‌ها دارای مواد معدنی و چربی بیشتری می‌باشند. به عنوان مثال از قلم گوساله، ماهیچه گوسفندی یا ران مرغ استفاده کنید. یکی دیگر از روش‌ها نیز این است که برای آماده کردن برنج کته به جای آب معمولی از آب همین گوشت‌ها استفاده کنید.

 

6- بعد از صرف غذا به کودک خود دسرهای سالم و مقوی بدهید. به خصوص آن دسته از کودکانی که نیاز دارند وزنشان بیشتر شود به عنوان دسر از مواد غذایی مانند خرما و شیر استفاده کنید. علاوه بر این دانه‌هایی مثل کشمش و گردو و ترکیب آن‌ها با خرما و شیر نیز بسیار مفید است.

 

7- کودکانی که وزنشان کم است نیاز دارند تا میان وعده‌هایی پرحجم و مقوی مصرف کنند. می‌توانید برای میان وعده‌های کودکان خود ساندویچ‌های مختلف تهیه کنید. ساندویچ‌های کوچک کوکو و کتلت انتخاب‌های خوبی هستند. برای میان‌وعده‌های آنها می‌توانید استفاده کنید. تخم مرغ هم گزینه مناسبی برای میان وعده کودکان شما است.

 

8- نکته مهم دیگری که باید والدین مدنظر داشته باشند این است که در کودکانی که وزن گیری خوبی ندارند باید خوردن تنقلات را متوقف کرد. کودکانی که وزن نمی‌گیرند نباید از تنقلاتی مثل انواع کیک، شیرینی، شکلات، چیپس، پفک، آبمیوه و… در بین وعده‌های غذایی استفاده کنند. بهتر است این مواد را از دسترس کودکان خود دور نگه دارید چرا که علاوه بر اینکه فاقد مواد مفید و ضروری بدن است جلوی اشتهای کودک را هم می‌گیرد و باعث می‌شود مقدار غذایی که می‌خورد کاهش پیدا کند. نتیجه آن هم چیزی جز کمبود وزن فرزند شما نخواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیرژیم اینترنتیتماس با من